ברסטצ'קה אברהם יהודה פולק ומשפחתו 36ב

תמלול המכתב 

ברסטצ'קו, 18 באפריל 1936, שלום רב לך בלהה !

את הגלויה האחרונה קבלנו, גם המכתבים והכסף נתקבלו. כנראה שמכתבי ששלחתי לפני כמה שבועות הלך לאבוד, אני באמת מצטער על זה, כי מאד קשה לי לחזור על זה מה שכבר כתבתי. ואולי עוד תקבלי את המכתב. העיקר, מה שנוגע לעליה כבר כתבתי פעם וגם כתבתי לרוחמה, שבעניין זה יש לפנות לאדוואקאט (= עורך דין) מומחה בעניני העלאה ואתו להתיעץ איך ובאיזה אופן יכולים להחיש את עליתו של שלמה. מה שנוגע לאפשרויות עליה שעליהן התעניית לדעת, אם יכולים להוציא אותן לפועל, תשובתי בעניין זה שלילית לגמרי. עם קיצוץ השודיולים (= המכסות) התחילו להחמיר בסרטיפיקטים של בעלי מקצוע. בו בזמן שבתחילה היה מספיק תעודה מהעיריה על סמך שבעל מקצוע אחד אשר אצלו עבד כמה שנים, התחילו לדרוש בזמן האחרון תעודות מהשלטון המחוזי, ולו גם בהשתדלות מרובה יעלה להוציא תעודה כזאת, אז התעודה תעלה כחמש או שש לירות, ולו זה היה כבר בטוח אז כדאי היה, אבל בתעודה כזאת היה בסדר לפני הקונסול הבריטי אבל לא לפני המשרד (= משרד ההגירה הבריטי) שהוא מזמין עולים שכאלו לבחינות וכלל לא מתחיב עם התעודות, ואת שלמה תיכף יכשילו. גם דיברתי עם שלמה והוא אמר לי שהוא בשום אופן לא יסע לעמוד לבחינה ובטוח במאה אחוז שלא יעמד בניסיון. בתור תלוי (= תלוי בסיועם של אחרים בא"י) גם כן אי אפשר לסדר כי לא נוכל להוציא מהרופא איזו שהיא תעודה שהוא חולה ואם כן יתן תעודה שיש לו התקפות-עצבים אז הקונסול הבריטי לא יתן לו את הויזה. ואם יש דרך אחת זאת היא רק בתור תייר וזה גם התאפשר בזמן האחרון. כי לפני זמן קצר אי אפשר היה לשלמה לנסוע בתור תייר מפני שהוא לא אזרח פולני ויש לו דרכית (= דרכון) ננסן (*) ולכאלו הממשלה הפולנית נתנה ויזה רק לצאת את פולניה ולא לשוב, ולכן לא רצה הקונסול הבריטי לתת לאלו ויזה. עכשיו השתנה החוק והממשלה הפולנית נותנת כבר לפספורט ננסן ויזה לצאת ולשוב ולכן, לפי עניות דעתי, זאת היא הדרך היחידי להחיש עליתו. פרטים איך ובאיזה אופן לסדר זאת תוכלו להודיע בסוכנות, שם ישנה לשכה מיוחדת לעניני התירים. אני יודע שגם זה לא קל אבל אין ברירה אחרת ואולי תשיגו שם איזו אפשרות אחרת. אני עוד מיעץ אתכם לפנות בענין זה למומחה בעניני עליה, אני חושב שעוד לא אפסו האפשרויות להביא את מי שהוא לארץ. ובכל זאת, מענין לדעת בענין ההזמנה של הקואופרטיב, אם יש צורך תיכף ומיד להגיש את התעודה שהלז הוא בעל מקצוע או אין צורך, וגם אם זה צריך לעלות בכספים. מענין מאד לדעת פרטים בענין זה.

אצלינו כאן אין חדשות, הכל כביכול בסדר. מצבו של שלמה טוב מאד, אני בא לביתכם תמיד ואפילו כמה פעמים ביום, וזה גם אחרי הפסקה. במשך הזמן שעזבתם את ברסטצ'קו מוכרח הייתי כבר פעמים להפסיק לבא לביתכם היות וידעתי שמחכה עלי "מנה" מאמא ואם תכבד אותי פעם אז לא אוכל כבר לבא, ולכן אני מנוע מללכת עד שיעבור הזעם.

ועכשיו, מה שלומכם, מה שלום לולה ומאיר ומצב בריאותך איך הוא ואיך את מרגישה את עצמך ? כתבי לנו מהכל, אנו מעוניינים מאד לדעת מהכל, אל תתחשבו עם זה שאנו ממעטים בכתיבה ושלמה בכלל לא כותב. אין לזקוף זה על חשבון של אי התענינות לדעת מהכל, אלא פשוט קשה לכתוב מכל הבחינות ואת, תעני לנו מיד.

היו בריאים, ישראל

(ותוספת בצד) את המכתב האחרון עם הכסף קבלה.

הערות לטקסט

הכותב, ישראל בורטניק, יליד 1905, חברו הקרוב של שלמה, פעיל ציוני מרכזי בעיירה, רווק, נספה בשואה עם כל משפחתו הענפה. בורטניק פורס כאן בצורה בהירה, תמציתית ואפילו טכנית את כל דרמת וטרגדיית שערי ארץ ישראל הנעולים בפני יהודי פולין. ואיזו עברית יפה עולה בעטו. זהו מסמך הסטורי בעל חשיבות לאומית שכן הדברים קשורים קשר בל ינתק לשואה הנוראה שבפתח וגורלם המר של אלה שעשו כל שביכולתם לעלות לא"י ולא צלח בידם.

(*) דרכית ננסן כלומר דרכון/פספורט ננסן היתה תעודת מעבר בינלאומית שנופקה ע"י "חבר הלאומים" לנתינים חסרי מסמכים, ובמקרה של שלמה, היות שבלידתו היתה ברסטצ'קה בתחומה של האמפריה הצארית.

והערה טכנית

למרבה הצער, ולמרות מאמצי הרבים, לא עלה בידי להשיג משארי משפחת בלשה תמונות מביקור בלהה ובנה אליעזר בברסטצ'קה בקיץ 1935 המוזכר במכתב זה. אני תקוה שתמונות חשובות אלה עוד יגיעו לידי יום אחד וכך אוכל לצרפן לתעוד המקיף הזה.

מידע-נוסף2

ברסטצ'קה אברהם יהודה פולק ומשפחתו 36

18 באפריל 1936. ישראל בורטניק, חברו הקרוב של…

ברסטצ'קה אברהם יהודה פולק ומשפחתו 36א

גוף הטקסט.

ברסטצ'קה אברהם יהודה פולק ומשפחתו 36ב

תמלול המכתב  ברסטצ'קו, 18 באפריל 1936, שלום רב…
error: Alert: Content selection is disabled!!