ברסטצ'קה אברהם יהודה פולק ומשפחתו 42ב

תרגום מיידיש

י"ה (= ט"ו) אב תרצ"ט, רוחמה שתחיי !

אני כותבת בידיים חסרות חיים לחלוטין, אני כבויה לחלוטין ומרגישה רע מאד בגלל שביילה לא כותבת. בי"ט סיון קיבלתי ממנה מכתב וחלפו כבר 9 שבועות מאז. לגבי מה שאת כותבת, שאני אכתוב אישור על הדברים שהיא שלחה, מדוע היא לא כתבה על כך ? אינך יכולה לתאר בכלל לעצמך את חיי עכשיו, אני כל הזמן חולה ומתייחסים אלי כמו שאפילו לסוס לא מתייחסים. הייתי רוצה שיורידו את ראשי מעלי. שלמה אומר שלרחל יש כסף, אך מה עוזר לי הכסף שלה אם היא לא כותבת אף פעם. אני מוותרת על הכסף למען ידיעה. אני מאד מבקשת ממך, כתבי לי מיד בכדי שיהיה לי מעט אור לעיני. לך רוחמה איני יודעת איך להודות לך על כתיבתך התכופה, שהאל יברך אותך בכל טוב.

אודות התמונות ששלחת לי , ליבי נתמלא, הלוואי שיבוא היום בו אוכל לראות אותם, רמיל'ה הוא יפה וגדי מלא חן, אני מנשקת אותם רבות. אמכם האוהבת לתמיד, שרה. דרישת שלום לחמותך.

הערות לטקסט

רוחמה, כמסתבר מהדברים כאן, עונה לאמה במקום בלהה אחותה. בעת הזאת, בלהה/ביילה, חולה במחלת דם קשה וימיה ספורים. בלהה נפטרה ביום ב' בשבט ת"ש הוא 12 בינואר 1940 ובצרוף מקרים מצמרר, בסמוך מאד למות אמה.

רמי וגדי הם שני בניהם הגדולים של רוחמה ואריה ולטר, בלהה ושלמה הם השניים הצעירים שעוד טרם נולדו.

תודות

לידידי היקר שלמה גוטליב שללא סיועו הנדיב והמקצועי בתרגום ותמלול הטקסטים המורכבים, לא היה יכול התעוד עצום המידות הזה, של התכתבות בני משפחת פולק ורבים לאין מספר של בני ברסטצ'קה בכלל, לראות אור עולם.

מידע-נוסף2

ברסטצ'קה אברהם יהודה פולק ומשפחתו 42

י"ה (ט"ו) אב תרצ"ט, הוא 31 ביולי 1939,…

ברסטצ'קה אברהם יהודה פולק ומשפחתו 42א

גוף הטקסט, עדות כתובה אחרונה משרה פייגה. ככל…

ברסטצ'קה אברהם יהודה פולק ומשפחתו 42ב

תרגום מיידיש י"ה (= ט"ו) אב תרצ"ט, רוחמה…
error: Alert: Content selection is disabled!!