ברסטצ'קה משפחת לרר 28ב

תמלול הטקסט

28 ביולי 1926, אחות יקרה חליה !

בשבוע העבר כתבו לך מכתב מהבית ובאותו היום הייתי עסוק, צריך הייתי לנסוע לקנות סחורה ולא היה לי פנאי לכתוב לך כמה מילים. הבטחתי בבית שאכתוב לך מהדרך. זה כבר שבוע ימים שאני נמצא בדרך. הייתי בהרבה מקומות, הייתי בסעדלעץ, סוקולוב, ווענגראוו, רובנה ודובנא ועכשיו אני נוסע ברכבת ההולכת מסעדלעץ ללוצק ואני כותב לך גלויה. חליה ! חדשות מיוחדות אין אצלי, אני מרגיש את עצמי די טוב וגם יתר בני משפחתנו גם כן מרגישים את עצמם די טוב. אני נסעתי בכל אלו המקומות לקנות נעלים, מגפים וגם עורות. אני כמעט תמיד עסוק במסחר. עכשיו, מה נשמע אצלך ? איך את מרגישה את עצמך ? כתבי לנו לעיתים תכופות כי מתענינים מאד במכתביך.

היי שלום ובריאה, אחיך הדורש בשלומך, גור אריה.

בקרוב אכתוב לך מכתב מיוחד, פ"ש לכל הברסטצ'קאים, הנ"ל.

הערות

כבר למדנו ממכתב קודם כי אבי המשפחה שמואל לרר הוא בורסקאי שתחום מומחיותו בייצור מגפיים וכי בנו אמון על המסחר: "גור אריה נוסע כמעט בכל שבוע בשביל סחורה (בעוד אבא) עסוק כמעט כל הימים בעשיית מגפיים לחורף", ואילו כאן, פרוט נדיר למדי, על אופי פעילותו המסחרית של גור אריה ומסלול מסע הרכש שלו: העיר "סעדלעץ" היא שדליץ, כ 90 ק"מ מזרחית לוורשה, נודעה כמרכז יהודי גדול הן בתחום תעשיית הטקסטיל והן בתחום עיבוד העורות. כ 30 ק"מ צפונית לשדליץ, סוקולוב (= סוקולוב פודלאסקי), עיירה שנודעה בחייטיה, סנדלריה וכובעניה קשי היום, אומני המלאכות היהודיות המסורתיות עתיקות היומין. כ 15 ק"מ מערבה ממנה, "ווענגראוו" היא ונגרוב, עשרות ומאות בתי מלאכה קטנים פעלו בשתי העיירות הללו וביניהם סבב מן הסתם גור אריה כדי לקנות את התוצרת המועדפת עליו. והמשך המסע, בחזרה לתחומי ווהלין וכרכיה המרכזיים לוצק, רובנה ודובנא (= דובנה).

כפי שנראה עוד לא פעם ולא פעמיים בהתכתבויות העתידיות, בברסטצ'קה עצמה היתה בבעלות המשפחה חנות נעליים מצליחה. בזמנים של פעילות כלכלית ערה, כמו למשל בתקופות של חגים, הן ליהודים כמו גם לנוצרים, היו כל בני המשפחה, בלי יוצא מהכלל, מגוייסים לעבודה בעסק המשפחתי.

מידע-נוסף2

ברסטצ'קה משפחת לרר 28

28 ביולי 1926. גור אריה, במסע לרגל עסקיו,…

ברסטצ'קה משפחת לרר 28א

גוף הטקסט, וראו תמלולו ומספר הערות חשובות למהות…

ברסטצ'קה משפחת לרר 28ב

תמלול הטקסט 28 ביולי 1926, אחות יקרה חליה…
error: Alert: Content selection is disabled!!