לודביפול מכתבי יואל טאובין 3ב

תרגום מיידיש:

לודביפול, 26 במרץ 1937

האדון הנכבד שורצמן

היום כבר ערב יום טוב ואני עוד ממשיך לכתוב. אני מאחר בכתיבתי מאז פורים ובדעתי לסיים עוד היום. ראשית לכל אשאל אותך מדוע אתה כל כך מתקמץ בכתיבת מספר מילים ? האמת שגם אני לא מרבה אך לך יש יותר זמן פנוי. הייתי גם עונה לך לו היית כותב אלי מיידית אבל אני בטוח שהכל יבוא על מקומו בשלום. כעת אשאל לשלומך ואיך הבריאות, מה שלום רעייתך, הילדים והנכדים ואיך הפרנסה ? השוחט מברזנה אמר לי שקיבל מכתב האיחולים ליום טוב ששלחת לברזנה. אצלי בינתיים אין כל חדש, אני עובד קשה משחר ועד חשכה וחולם כל הזמן, כלומר כאשר אני שוכב במיטתי חופשי מעבודה, איך נמלטים מלודביפול. בשנה שעברה לא נסעתי לשום מקום ולכן אני מרגיש עכשיו עייפות מצטברת. אני רוצה להיתנתק השנה לכשישה שבועות או יותר ולנסוע עם אשתי בקיץ לתערוכה העולמית בפריז שבצרפת. קצת מוקדם עדיין להתכונן כי התערוכה תיפתח ב 2 ביוני.

גם בעיירתנו אין כרגע כל חדש, אין גבירים ואילו הקבצנים מגיעים לכאן יותר ויותר. בפראנצוביס מקום בכמעיליווקע פועל כרגע אחד ששמו כראשטשאנסקי, יהודי מאזור פינסק. לא רק שהוא רחוק מתרומות כרחוק מזרח ממערב, לעולם לא תמצא אותו בעיר, הוא לא נותן לאף אחד להרוויח גרוש אף שידוע שרווחיו שקולים בזהב. ובפראמיליאושטשי ישנו יהודי, חרדי דוקא, אך הוא הרבה יותר גרוע.

כן, על העיקר שכחתי לבקש, אנא כתוב לי כיצד החיים ביישוב עם כל המאורעות, האם באמת כל כך גרוע כפי שכותבת העיתונות שלנו ? במילה אחת, כתוב על הכל במדוייק. אני מאד מבקש שלא תאחר במתן התשובה ושתכתוב על כל מה שיכול לעניין אותי. אני מברך את אשתך, ילדיך ונכדיך ומאחל לכולם יום טוב ושמח. גם אשתי מברכת את כולכם בלבביות.

חברך, י. טאובין

מידע-נוסף2

לודביפול מכתבי יואל טאובין 3

מלודביפול לתל אביב, 26 במרץ 1937. הרוקח יואל…

לודביפול מכתבי יואל טאובין 3א

ראו גם תרגום המכתב מיידיש להלן.

לודביפול מכתבי יואל טאובין 3ב

תרגום מיידיש: לודביפול, 26 במרץ 1937 האדון הנכבד…
error: Alert: Content selection is disabled!!