לודביפול משפחת חזן 23ו

תרגום מיידיש:

יום ו' פ' (= פרשת) ניצבים

לידידים שלי, מוטל, רבקה וילדיכם שתחיו, אנו מודים לכם על פריסת השלום. אתם מציינים שכתבתם לנו לא פעם בעבר ולא קיבלתם מענה, ובכן, לידיעתכם, לא קיבלנו מכם כל מכתב. מכתב מדורשיץ קיבלנו, צד אחד היה עבור טובבין והשני עבור נחום הלר ולרבקה כלום. שבועיים לאחר המכתב שלהם, רבקה קבלה גלויה ואתמול מכתב. משמח אותי מאד שאתם כותבים אודות הילדות ותודה לכם על כך. כתבו כיצד נראות גיטל ומלכה, הלא יודעים אתם שאמא רוצה לדעת איך נראים ילדיה. את האמת לאמיתה ודאי לא תכתבו, קיווינו שמכם נוכל לדעת את כל האמת ולבסוף זה בדיוק כמו עם זרים, שהולכים סחור סחור ולא יספרו את האמת.

רוחק'ה נסעה לטיפול ברובנה, שאלוהים יעזור לה שהכל יעבור בשלום, אתם יכולים לתאר לעצמכם את יסוריה. הרופאים אומרים שאין מה לחשוב שהכל יהיה בסדר ושהשם יתברך יעזור שהכל יבוא על מקומו בשלום. מה אומר לכם ? אושק'ה אמרה לי שבעזרת האל רוחק'ה תתגבר ואז היא תוכל לכתוב לכם. איזה עולם "נהדר" סדרה רבקה לעצמה, כך היה גם גורל אחי היפה שהלך לעולמו ביום שבת בשעה 9 בבוקר וזה כבר 8 שנים שהוא טמון באדמה. כבר הייתי בסליחות על קברו בבית העלמין וראשי אינו תופס כיצד קרה שלקחו לי אותו. אני יודעת שהכל גזרה משמים וכך הוא הגורל אבל גם כיצד הוא ביקש שיצילו אותו. מאחלת לרחל אריכות ימים. מה אוכל לכתוב ? ליבי נחמץ, אולי אם היינו לוקחים אותו לוורשה היינו מצילים אותו אך הס מלומר זאת כי זה מכעיס וקורע לב. רבקה מאד מתגעגעת אליו, רחמנות עליה, היא אומרת שלו רק היית אתה פה, היה לה יותר קל. קשה להיות בלי אח ורע. אין מה להוסיף, הלוואי שלפחות אתם, אלוהים יהיה בעזרכם בארץ ישראל, ושתשבעו נחת מילדיכם.

אתה שואל אודות השוחט ישעיהו דב, אתה הרי יודע שהוא אדם הגון מן הסתם וגם עובד קשה מאד. הוא אומר שאת ה"שטיבל" (= בית תפילה קטן המשמש גם ללימוד תורה וכמקום מפגש לקהילה) רוצים לקחת ולכן כעת אינו רוצה לעבוד עבור רבקה. הוא עובד יחיד והוא רוצה אחוזים (= רווחים מהשחיטה) אבל כנראה שלא יצליח. הוא אומר שבאים ומספרים לו שרבקה מקללת אותו ועל כן הוא לא רוצה לעבוד, ממש "שמחה". האמן לי שאני מנסה לשדל אותו אך אינו משתכנע. ממש איני יודעת איך לתאר את מה שנעשה כאן.

השוחט שלום שואל מדוע אינכם מוסרים לו אפילו דרישת שלום, הוא כועס. זה אך שבועיים שהוא אסף את עצמו והסתדר. הוא הגיע לבית עשיר, אשתו הביאה נדוניה נכבדה שאמא שלה נתנה לה. הם גם אנשים הגונים.

ובכן, כתבתי לך על הכל, שהשם יחבק ויתן לנו בריאות. ומה שלום רבקה שלך, ואיך אתה מרגיש ואיך התחושה כאדם מבוגר בארץ ישראל ? ומה על הפרנסה שצריך להשיגה ויש גם לדאוג לילדים עם הצרכים שלהם. נו, עדיף לשתוק ולא לדבר בערב ראש השנה. הילדים שלי מוסרים דרישת שלום, לייביש ברוגז על כך שלא שלחתם לו דרישת שלום, מוטל נמצא בברסט-ליטובסק שיהיה בריא. היו בריאים, אני מברכת אתכם בכתיבה וחתימה טובה, ממני ראסיל.

אני מברכת את הילדים ואת הנכדים שלכם. עקיבא יכתוב גם כן, הוא לא נמצא כרגע לידי. יודעלע נמצא בוורשה, מקוה שהוא יכתוב כשיבוא.

הערות לטקסט:

תאריך כתיבת המכתב – יום ו' פרשת ניצבים – הוא כ"ז אלול (תרצ"ד) ותאריכו הכללי 7 בספטמבר 1934.

פותחת בעברית שרה בתו של הרב עקיבא חזן וממשיכה ביידיש ראסיל רעייתו. ראסיל היא אחותו של השו"ב אהרן רזניק שמותו 8 שנים קודם לכן מתואר כאן בפרוט. אשתו של אהרן רזניק - רבקה - היא אחות השו"ב מרדכי זאב ("מוטל") שורצמן, אליו ואל רעייתו רבקה בא"י נשלח מכתב זה. לאחר עליית ענף מש' שורצמן לא"י, נשמרו הקשרים האמיצים עם שני הענפים שנשארו בעיירה, משפחות חזן ורזניק. הנשארים מאחור נספו כמובן כולם בשואה. מלבד ראסיל ובעלה עקיבא, נספו גם הבת הבכורה ינטה בעלה מיכל וילדיהם, הבן מרדכי/מוטל (יליד 1912), הבת שרה (1918), הבת דובה (1921) והבן הצעיר אריה/לייביש. נספו גם כל בני משפחת רזניק שהתמודדותה עם מחלת הבת רוחק'ה מתוארת כאן.

"כתבו כיצד נראות גיטל ומלכה, הלא יודעים אתם שאמא רוצה לדעת איך נראים ילדיה". שתים מבנותיה של הכותבת עלו כחלוצות לארץ ישראל: חיה-גיטל (טובה), גלעדי לאחר נישואיה, לקיבוץ מרחביה ומלכה, קרייטמן לאחר נישואיה, בקבוץ נגבה ואח"כ בתל אביב.

 רוחק'ה ואושק'ה (רחל וחנה), שתי אחייניותיה של הכותבת, בנות אחיה אהרן רזניק שו"ב זכרו לברכה ורבקה אשתו. "כך היה גם גורל אחי היפה שהלך לעולמו .... זה כבר 8 שנים".

השוחט ישעיהו דב הוא ר' ישעיהו דב שלייפר. סבו, ר' יהושע שלייפר היה שו"ב נודע בלודביפול ואולם הוא עצמו נולד בסעלישט זוטא (סעלישט קטן), מושבה חקלאית יהודית כ 30 ק"מ מערבית ללודביפול. בראשית שנות השלושים עברה משפחת ישעיהו דב ללודביפול ושם כיהן כשו"ב על פי החזקה של סבו. המשפחה גם התגוררה בביתו הישן של הסב (אודות ר' ישעיהו דב ראו גם בספר הזיכרון לעיירה, עמ' 262-63). ככל שמתברר כאן, נפל ריב גדול בינו לבין "רבקה", היא רבקה רזניק, אלמנת השוחט אהרן רזניק, שגם בנה מרדכי הוא שוחט, וכמו כן, בעלת זכות כלשהי ב"שטיבל" ובית השחיטה המסונף אליו. שלייפר ומרבית בני משפחתו הענפה נספו בשואה.

השוחט שלום הוא שלום קעק, והוא זה שקנה את זכויות השחיטה, וכן את ביתו, של מוטל שורצמן כשזה עלה לארץ ישראל.

"איך התחושה כאדם מבוגר בארץ ישראל ?". ר' מרדכי זאב (מוטל) שורצמן, הוא סבא רבא שלי, עלה ארצה והוא בן 58.

מידע-נוסף2

לודביפול משפחת חזן 23

מכתב שרה חזן ואמה ראסיל לקרובים בא"י. ספטמבר…

לודביפול משפחת חזן 23א

בחלקו השני של המכתב, כותבת ראסיל חזן. ערב…

לודביפול משפחת חזן 23ב

דף שני של מכתב הרבנית חזן.

לודביפול משפחת חזן 23ג

דף שלישי.

לודביפול משפחת חזן 23ד

דף רביעי.

לודביפול משפחת חזן 23ה

דף חמישי ואחרון. כאמור, תרגום מיידיש והערות בנספח.

לודביפול משפחת חזן 23ו

תרגום מיידיש: יום ו' פ' (= פרשת) ניצבים…
error: Alert: Content selection is disabled!!