לודביפול מש' שורצמן ושתדלן 47ד

תרגום המכתב מיידיש נעשה ע"י אמא שלי, הנמענת במכתב עצמו. השולחת, רוזי סטדלר (שתדלן במקור), היא אחות אמה.

 

רוזי סטדלר, נ.י (ניו יורק), 1946

חיה יקירתי, מה שלומך ואיך את מרגישה יקרה שלי ? אני בסדר גמור. קיבלתי את מכתבך אבל רק עכשיו התפניתי לכתוב את תשובתי. מקוה שתביני מה עובר עלי מכל הידיעות הנוראיות על מה שקרה בכלל ובמשפחתינו בפרט ! איבדנו כולנו הכל – כל המשפחה נעלמה בין רגע כאילו מעולם לא היו קיימים. אני שבורה לגמרי מכל מה שקרה שם ואנו צריכות להמשיך ולשמור על קשר בינינו למרות המרחק שמפריד אותנו. ככה זה בחיים, אין הרבה מה לעשות פרט שנשתדל לכתוב כל מה שאנחנו יכולות בכדי לשמור ולספר אחת לשניה מה שקורה אצלנו, בצורה זו נוכל לדבר בינינו דרך המכתבים ! השתדלי לשלוח לי את המכתבים שקיבלתם מוולף, מחכה בכיליון עיניים לקבל ממנו ידיעה כל שהיא וברצוני לעזור לו כי הוא היחיד שנשאר מכל משפחתינו.

כל מילה שאני כותבת לך מכוסה בדמעות ובכאב – אך אין בידינו לשנות דבר ! קשה לי לחכות מידי יום ולצפות לשמוע אודות וולף, מקוה שאולי אתם, את ושלמה, תצליחו לראות אותו לפני, אם יגיע לארץ ישראל ! קיבלתי השבוע מכתב משלמה ואכתוב לו מיד תשובה. ברגע שאשמע משהו מהדוד וולף, אשתדל מיד ליצור קשר איתו ואשלח לו כל מה שהוא צריך ומה שרק ניתן ! חיה יקירתי, שאלתי אותך באחד המכתבים כי ברצוני לשלוח לך מיני דברים הנחוצים לך כמו בגדים וכל מיני דברים שאת זקוקה להם. מדוע אינך כותבת אודות הכסף ששלחתי לך ?

כתבי לי על הכל, מה שקורה איתך ושלחי לי בהזדמנות את תמונתך, לפחות אוכל להסתכל בך ! מאד הייתי רוצה שתבואי אלי לביקור, אשלח לך כסף כמה שתצטרכי לנסיעה אלי. תוכלי להיות אצלי כמה שתרצי ואולי אפילו להישאר כאן ? תוכלי להחליט לחזור ורק לפי רצונך תוכלי להיות איתי !! חיה, כתבי לי מה שלום סבתא והדודים וכל מה שקורה אצלכם. במכתבי הבא אכתוב לך יותר ! היי לי קרובה ונשמור על קשר, שלום רב, דודתך רוזי.

 

אני יודעת שאת רוצה לדעת על מה שקורה באמריקה ? היא מאד גדולה ויפה ויש כאן הכל מכל ! אני עובדת בשאפ (בית חרושת/בית מלאכה) לבגדי נשים. אני עצמי לבושה היטב ונראית שונה לגמרי מאיך שנראיתי בסעלישט (לודביפול). אני לגמרי לא מצטערת שהיגעתי לכאן לאמריקה לפני הרבה מאד שנים ! כתבי לי האם את פוגשת לפעמים אנשים שאת מכירה או זוכרת מעיירתנו – לודביפול ? בקשי מהקרובים לך לכתוב לי בשמך ביידיש ואז תוכלי לתאר לי מכל מה שקורה אצלך ובחיים שלך. שוב מברכת אותך בשלום וכתבי בהקדם, רוזי.

מידע-נוסף2