לודביפול מש' שורצמן 16ד

תרגום מיידיש

דף ראשון

לכבוד בנינו היקרים והחביבים חיים יהודה וזוסיה יהושע, החיים והשלום איתנו כולנו יחד ומי יתן ונשמע מכם רק טוב ושנתראה בקרוב.

זוסיה יקר, שני המכתבים ששלחת לנו קיבלנו בשמחה רבה ואנו מודים לך על כך. המשיכו ילדי לכתוב לעיתים קרובות ושלא תשאירו אותנו לחכות ולצפות זמן רב למכתביכם. לא כתבתי עד כה אליכם בגלל אמא ויוסף שלא היו בבית, הם כרגיל נוסעים לטיפולים ובקרוב שישובו נכתוב לכם. הם תמיד שבים הביתה עייפים ותשושים.

אני מבקש מכם יהודה וזוסיה, שמרו על קשר איתנו עד כמה שאפשר וכן גם עם מנחם וצפורה על מנת להקל עליהם במחשבותיהם ובטרדות חיי היום יום. בקשו מהם בשמנו לכתוב לנו בייתר פרוט על המצב הקשה העובר עליהם. אנו מקווים ומאחלים לעצמנו ולכם שלא נדע יותר מזמנים קשים כאלה שעוברים על כולנו ושנזכה לזמנים טובים יותר.

אני יכול לבשר לכם שאנחנו מוזמנים לשתי חתונות במשפחה. האחת, של רחל, תתקיים תיכף אחרי חג השבועות א' סיון. אנחנו לא נוכל לנסוע מפאת המרחק וגם בגלל שאמא ויוסף כל הזמן בנסיעות לצרכי הטיפולים ! אני לבדי לא אוכל לנסוע בגלל עיסוקי בשחיטה וכן עלי להסדיר כמה דברים בבנק בקשר למשרה של יוסף. החתונה השניה תערך בעיירה אנטבקה כשהנסיעה לשם לוקחת שלושה ימים. היא תערך ב ו' בחודש תמוז

דף שני

ואין אנו יודעים עדיין אם ניסע לשם – שיהיה במזל טוב.

מאחל לכולכם בריאות וכל טוב, שלכם אבא מרדכי זאב.

ילדי היקרים יהודה וזוסיה, אני מקווה שאתם בריאים ורוצה לשמוע מכם בשורות טובות. אני תמיד חושבת עליכם ורוצה מאד לדעת על החיים שלכם בארץ ישראל. מה שחשוב ביותר הוא לשמור על קשר ביניכם ואיתנו, אמא ואבא. כמו כן, ביניכם לבין מנחם וצפורה, איך הם חיים ומסתדרים ? אני מקווה שגם יוצא לכם להיפגש מפעם לפעם ולהיות ביחד, זוהי תקוותי. אין ולו רגע בחיים שלי, שאני יכולה להשתחרר, יום יום ושעה שעה, ממחשבותי וגעגועי אליכם ! הדבר היחידי שמעסיק אותי הוא בריאותכם, שמחת החיים שלכם ושהנכם מסתדרים פחות או יותר בלי אמא ואבא לידכם. כרגיל, מידי שבוע, אנו ממשיכים, יוסף ואני, בנסיעות לטיפולים. אני מקווה שזה יועיל ויוסף סוף סוף ירגיש יותר טוב.

מאחלת לכם כל טוב מאמא שלכם האוהבת אתכם ומתגעגעת אליכם, רבקה. שמרו על עצמכם ושיהיה לכם רק טוב. בתקווה להתראות.

דרישת שלום מאברום וילדיו.

דף שלישי

לכ' אחי היקר מנחם וצפורה, שלום רב.

במכתבי הקצר אליכם רוצה אני להודות לכם על מכתבכם שהגיע לא מכבר. השתדלו לכתוב לעיתים קרובות כי זה הקשר היחיד שמזכיר לכם ודאי את הבית. שמרו על עצמכם ודאגו לבריאותכם כל עוד הנכם צעירים ! שאלוקים יעזור לכם ולי. אני עדיין ממשיך בטיפולים, זוהי מנת חלקי כיום ומקווה לטוב. ילדי לומדים, חיהל'ה בגן ילדים ושלוימל'ה אצל זיידלמן המלמד. אין לי יותר חדשות להוסיף או לבשר לכם, ממני אחיך המברך אתכם בכל טוב (?) ונחת. (הסיום בעברית צחה וקולחת).

יוסף.

אחי היקרים יהודה וזוסיה !

ברצוני להודות לכם על מכתבכם שהגיעני ! ראשית אשאל לשלומכם, אני שקוע במחשבות אודותיכם, איך החיים בארץ ישראל, איך הסתדרתם למגורים ולקיום היום יומי, היכן אתם גרים והאם ביחד ? הייתי מאד רוצה להיות אתכם וקרוב אליכם אולם זה בגדר חלום. ממרחקים הכל נראה קשה ומסובך, אולי יותר ממה שעובר עליכם באמת.

דף רביעי

אחי היקרים, שלחו את מכתבי למנחם וצפורה, האם אתם נפגשים לעיתים כולכם ביחד ?

זוגתי שרה עם ילדי דורשים בשלומכם. (גם כאן סיומת בעברית).

שלכם אחיכם המברך אתכם בבריאות טובה,

יוסף.

מידע-נוסף2

לודביפול מש' שורצמן 16

1927 או 28, מכתב משפחתי מלודביפול לתל אביב.…

לודביפול מש' שורצמן 16א

דף שני.

לודביפול מש' שורצמן 16ב

דף שלישי.

לודביפול מש' שורצמן 16ג

דף רביעי.

לודביפול מש' שורצמן 16ד

תרגום מיידיש דף ראשון לכבוד בנינו היקרים והחביבים…
error: Alert: Content selection is disabled!!