מלבוב לארץ ישראל חליפת מכתבים מבשרת טרגדיה 9ד

תרגום מיידיש

לבוב, 19 במרץ 1939, בני יקירי !

את גלויתי מהשבוע שעבר ודאי כבר קיבלת. היום העביר לי מר לעווער את הסכום של 64 זלוטי, כנראה קבלם בהלואה. אני שלחתי למוסטי (= מוסטי וילקי, עיירת הולדתו של הכותב) 30 זלוטי עבור באבצ'ו (= סבתא) בעבור זה שהבטחת לה. איננו יודעים אם היא כתבה לך, כנראה שהיא חשבה לעצמה שאני לא אעזור לה במאום. האל עדי שאיני מסוגל לתת לה יותר מ 10 זלוטי כי אני זקוק להם בעצמי לפני החג. כפי שכבר כתבתי לך לא פעם, המצב הפוליטי גרם למצוקה כלכלית קשה וכמעט שאין עבודה. בנוסף לכך, שהשכן (= גרמניה) התקרב לאזור שלנו ומרגישים זאת היטב. רציתי לקנות היום סחורה אצל סוחר שתמיד קניתי אצלו בקומיסיון ואילו עכשיו הוא היה מוכן למכור רק עבור מזומן. גם הרווח הוא מזערי כפי שכבר ציינתי במכתב קודם. באבצ'ו מאמינה, ולא רק היא אלא כל המשפחה, שאני מרוויח די וגם יאנעק וגם אתה שולח מדי חודש כמה פונטים והנה אני כבר "מליונר" ממש. ואחרי כל זה, איני מסוגל לקנות אפילו זוג נעלים חדש. זה כבר החורף הרביעי מאז נסעת ואין באפשרותנו בכל הזמן הזה לקנות בגדי חורף, ואני אף חייב כמה מאות זלוטי. עם זאת, אנו מודים לאל על כך שכולנו בריאים וגם אתה ושהזלוטי המעטים שבאבצ'ו תקבל, יגרמו לכך שלא תזדקק לעזרה מהילדים. אני גם שמח על כך שאתה יכול עכשיו לסגור את חובותיך שלך. אילו רק יכולתי, הייתי יוצא בכל רגע לגבות את החובות שחייבים לי.

שימחו אותנו דבריך במכתבך על כך שהישוב (= בא"י) עומד איתן ועומד על שלו, ומה שלא משיגים בטוב, לוקחים בכח.כל האנשים כאן בגולה מחזיקים באותה דעה ואם רק היה אפשר, היו עושים את הדרך ברגל, ואני הראשון ביניהם. יאנעק כבר מחכה בחוסר סבלנות ליום שבו תגיע לחופשה ולהתיעץ אתך על איזה סוג של ויזה עליו להשיג כדי לעלות. הוא רוצה לצאת בקיץ להכשרה בכדי שגם זה יעזור לו ויקל עליו בתהליך.

איפה אתה חושב להיות בפסח ? לבטח ישראל יזמין אותך. האם אתה מעריך שבזמנים הללו תוכל לקבל חופשה ארוכה ואיזו השפעה תהיה לכיבוש הגרמני אצלכם ? מאחל לך חג שמח, בריאות ומזל, אביך צבי.

הערות

"השכן מתקרב". בדיוק בימים בהם נכתבו הדברים כאן ! תוקפנותו של היטלר עולה מדרגה. אחרי ה"אנשלוס" של אוסטריה שנה קודם לכן, הוא "נוגס" עתה בצ'כוסלובקיה ומספח את חבל הסודטים לרייך השלישי. במרחב שבין גרמניה לפולין, לסיפוח השלכות מרחיקות לכת על עתידה של פולין. "האם תוכל לקבל חופשה ארוכה ?". אלי משרת בכוחות הביטחון הבריטיים (משטרת ארץ ישראל) וכמובן שביקורו המתוכנן את משפחתו בפולין תלוי במצב הבטחוני ובשמי המלחמה המתקדרים. החופשה בסופו של דבר אכן לא יוצאת אל הפועל ואלי ניצל מין הסתם מגורלם המר של רבים ש"נתקעו" בארופה בימים שלפני פרוץ מלחמת העולם מבלי יכולת לחזור.

תרגום מפולנית

מכיוון שהפסח מתקרב איני יכולה לכתוב הרבה כי יש לי המון עבודה גם בבית וגם בחנות אצל הדודה. מין הסתם שמעת שיש לנו בכל פולין "צום", כלומר, אין צריכת בשר במשך 16 יום, אפילו בשבת לא עלה בשר על שולחננו. היהודים שובתים, מה ייצא מזה איש אינו יודע.

אני מברכת אותך מנשקת אותך ומאחלת לך חג שמח, אמא שלך. דרישת שלום מכל המשפחה והמכרים.

(תוספת, בכתב ידו של האח יוסף) דרישת שלום חמה מגב' E K והמכרה שלה, וגם ממני. מתקבל הרושם, ולא רק כאן, שיוסף קשוב לענייניו הרומנטיים של אחיו ....

הערות

הניה שטגר מתייחסת כאן במילים ספורות אבל מאד ברורות לשביתה הגדולה של יהודי פולין. יש לציין בהקשר זה כי כשלש שנים קודם לכן, בראשית חודש מרץ 1936, קיימו שלושה מיליון יהודי פולין שביתת מחאה עצומת ממדים. "השביתה היתה שלמה ומלאה", כפי שמדווח העיתון "דואר היום" בא"י מאותם ימים, "כל בתי המסחר היהודים שבתו, כל החנויות היו סגורות, שום עיתון יהודי לא הופיע, אף פועל יהודי אחד לא יצא היום לעבודה ובהרבה בתי חרושת, לא באו לעבוד גם הפועלים הנוצרים שהפגינו את הסולידריות שלהם עם היהודים במחאתם נגד הטרור האנטישמי .... הפגנה מיוחדת במינה נתקיימה בבית הנתיבות המרכזי בוורשה כשארבע מאות חלוצים מפולין שנסעו לא"י הפגינו יחד עם המוני מלוויהם את מחאתם נגד הטרור האנטישמי בפולין ונגד אווירת הפוגרומים השוררת פה".

אפשר, אם כן, שאותה מחאה גדולה של יהדות פולין לא היתה ארוע חד פעמי ואל להקל ראש בכך !

מידע-נוסף2