ברסטצ'קה משפחת לרר 43ב

תמלול הטקסט

ברסטצ'קו, יום 1 בנובמבר 1929, אחים יקרים אליעזר וישראל.

חזק !

ביום השישי באתי הביתה מהקיבוץ להתכונן לעליה. בימים הראשונים של סוכות היה אצלנו דובדבני מהמרכז ואושרו 64 איש. אני הייתי בין הראשונים ותיכף בחול המועד נסעתי הביתה. בדרך עברתי הרבה ערים וכמעט בכל עיר חשובה שהיתי יום או לילה, ככה שבאתי בדיוק ביום השישי לפנות ערב הביתה. החג עבר מאד שמח, גם בקיבוץ וגם בבית. עכשיו עלי לגשת לפרשת הנירות. אני בקרוב אקבל תעודה מהמשרד הארצי ישראלי, כי יש לי סרטיפיקט, אזי אוכל במשך שבועיים להוציא את הדרכיה (= דרכון) ולעלות אחרי חדשיים. אחר כך יתנו לי בבית כסף.

אליעזר, בבית משתוממים על שזמן רב כבר לא כתבת בנוגע לאדרת, אזי ישלחו לך השבוע 50 זל' (= זלוטי) ותקנה לך אדרת תפורה. בבית הכל בסדר הנכון, כולם בריאים ושמחים. אני אבקשך לכתוב לי בפרוטרוט מלימודיך ומהכל כי אני מאד משתוקק לדעת בפרוטרוט ממצבך ואיך שהסתדרת. אני פעם שלחתי לך מכתב מהקיבוץ עם חבר והייתי רוצה לדעת אם קיבלת אותו. אם יהיו בבית ואצלי חדשות אזי אכתוב לך, לע"ע (= לעת עתה) היי שלום.

חזק ואמץ ! אחיכם נפתלי

הערות

"ביום שישי באתי הביתה מהקיבוץ להתכונן לעליה .... יש לי סרטיפיקט". בראשית שנת 1929 יצא נפתלי עם קבוצה גדולה של צעירים וצעירות בני ברסטצ'קה להכשרה בקיבוץ חוצבי האבנים בקלוסוב. יצאו באותו מועד הן חברי תנועת "החלוץ" והן חברי "השומר הצעיר", שעליה נמנה נפתלי (ראו הברכה ה"שומרית" "חזק ואמץ" בסיום המכתב). אף שמרבית חברי אותה קבוצה עלו ארצה כשנה לאחר מכן, קרה משהו שבעטיו חזר בו נפתלי מהחלטתו ובסופו של דבר, לא עלה. החלטתו זו שלו חרצה את גורלו והוא נספה בשואה.

ממכתב קודם כבר למדנו אל נכון כי אליעזר, בן הזקונים, אך בן 12 בעת הזאת, "מתלמד במחלקה החמישית (= כתה ט') בגימנזיום בווילנה". אפשר שאחיו הבוגר ממנו, ישראל, נמצא בווילנה כדי לסייע בקליטתו שם.

"דובדבני" המוזכר בטקסט הוא יחיאל דובדבני, שליח הסוכנות היהודית לפולין, חבר קיבוץ גבעת השלושה.

שאלה מסקרנת ביותר היא כיצד מצאה גלויה זו בסופו של דבר את דרכה לארץ ישראל ? התשובה היחידה שיכולה לעלות על הדעת היא שלאחר שקבלוה בווילנה, שלחו אליעזר וישראל את הגלויה בתוך מעטפת מכתב לאחותם חליה בארץ ישראל כעדות על לימודיו של אליעזר הצעיר.

מידע-נוסף2

ברסטצ'קה משפחת לרר 43

1 בנובמבר 1929, נפתלי לרר בברסטצ'קה לאחיו אליעזר…

ברסטצ'קה משפחת לרר 43א

גוף הטקסט, וראו תמלולו והערות בנספח.

ברסטצ'קה משפחת לרר 43ב

תמלול הטקסט ברסטצ'קו, יום 1 בנובמבר 1929, אחים…
error: Alert: Content selection is disabled!!