ברסטצ'קה מש' ולטר ורזניק 3א

מקרא המצולמים בתמונה (לא כולם מזוהים)

יושבים משמאל: מרדכי-יוסף וחנה-חיה, הורי בנימין ולטר, שלישי, בנימין בן מרדכי-יוסף ולטר, רביעית, חיה-גילה בת פישל רזניק, אשת בנימין ולטר, עומד מאחור ביניהם בנם אריה, חמישי ושישית הוריה של גילה, ר' פישל רזניק שו"ב ואשתו שלא זוהתה בשמה, קיצוניים בצידה השני של השורה, בריינדל אחות בנימין ולטר, בעלה משה גרינשטיין וילדתם.

הערות לענפי משפחת רזניק

חיה גילה (גלה או גיילע במקור) ולטר לבית רזניק (1882-1961), היחידה מבני משפחתה שעלתה ארצה וניצלה מגורל כל היתר בשואה. כותב לזכרה ואודות משפחתה ב"יומן יגור" מתאריך ה 16 ביוני 1961, בן העיירה אהרן כהנא: "מי לא הכיר את בנות השו"ב ר' פישל רזניק בעיירה, היפות והשופעות חיים ? המשפחה המיוחסת על בניה ובנותיה הרבים. מהם, הבכור שהיה כתבא רבא, מהראשונים בעיירה שלשונו העברית צחה ושוטפת, סגנונו בהיר ומדויק וכתב ידו קליגראפי .... הבית היה מלא המולת חיים וחדוות חיים .... אף כי מסורתי אדוק היה, לא ויתר על ההשכלה המינימלית לבנות של אז ....ישנם בארץ עוד הרבה חברים בקיבוצים ובתנועת הפועלים הזוכרים את הבית הזה שאליו התקבצו, התארחו ולנו הבאים בקיבוץ ההכשרה ווהלין, ממנו יצאו ראשוני גבעת ברנר, ואשר קיים את הכשרתו בסביבתנו".

לא כל בני המשפחה "על בניה ובנותיה הרבים" זוהו לצורך התעוד כאן. אלו שנמצא אודותיהם מידע ולו מועט הינם:

הבן הבכור, אליהו (עלא) רזניק, אשתו רחל ושלש בנותיהם התגוררו בקרמניץ. שתיים מהבנות, פנייה ולאה-סונקע, הגרו לארגנטינה טרם המלחמה. הבת שלישית, רבקה, נישאה ליצחק גולדשטיין, הם עברו לעיר דובנה ושם גם נולד בנם היחיד משה. אליהו ורחל כמו גם רבקה, בעלה ובנם הקטן, נספו כולם בשואה.

הבן מיכל (מיכאל) רזניק, אשתו ינטה וילדיהם נספו בברסטצ'קה.

הבת שפרינצה בער לבית רזניק, ילידת 1900, פעילה ציונית בולטת (אזכורים אודותיה בעמ' 88, 147, 225 ו 353 בספר הזיכרון לעיירה), היא, מנדל בעלה ושלושת ילדיהם אפרים, נפתלי ולאה נספו בברסטצ'קה.

הבת הצעירה אסתר-רייזל ובעלה יצחק נספו בקרמניץ.

הערות לענפי משפחת ולטר

אבי המשפחה מרדכי-יוסף בן אברהם-יצחק יליד 1850 בקרוב, נפטר ביום 8 באפריל 1916, אלמנתו חנה-חיה וילדיהם לפי סדר הגיל:

הבת בכורה שרה-ביילה, מונדריש לאחר נישואיה, בעלה וילדיה יטה (הולצמן לאחר נישואיה) ואברהם, הגרו לארה"ב ב 1909.

רבקה-לאה, פרידמן לאחר נישואיה לאהרן, וילדיהם נחמה, צבי (הרשל) ואברהם, היו בני המשפחה הראשונים להגר לארה"ב, בשנים הראשונות של המאה העשרים.

יוכבד, גורנשטיין לאחר נישואיה, ובנה יאנקל.

בנימין (1881-1951), בדרכונו נרשם כי הוא יליד Krasow שהוא כפר במחוז קיילצה בדרומה של פולין. אשתו חיה-גילה לבית רזניק ובנם אריה, עלו ארצה.

בריינדל, גרינשטיין לאחר נישואיה למשה, ובנותיהם מניה (מוטצי) ולאה, ילידות 1913/14 בקרוב.

גולדה, אין כל מידע נוסף.

והצעירה מכולן, עיניה (העני), קאמיש לאחר נישואיה, הגרה לאמריקה. בנותיה מיי וסופיה.

הערה חשובה לקורות המשפחה

כמו משפחת רוחמה פולק (בתעוד כאן) אשתו לעתיד, מציין אריה ולטר בתקציר תולדות חייו, כי בתקופת מלחמת העולם הראשונה הופרדה משפחתו באופן מקרי כאשר קו הכיבוש חצה את ברסטצ'קה במשך 3 שנים. עפ"י תעודת מסע של אמו (בהמשך התעוד כאן), היא נדדה אתו מערבה לעיירה ראדזיכוב ולאחר מכן, צפון-מערבה לעומק פולין, ללובלין. ללא ספק, שכפליטי מלחמה וללא נוכחות האב, חיה גילה ובנה לא ליקקו דבש.

תודות

שוב תודות לשלמה מורן (ולטר במקור) בקבוץ יגור על נדיבותו וסיועו בהעמדת חומרים משפחתיים נדירים לטובת התעוד כאן.

מידע-נוסף2

ברסטצ'קה מש' ולטר ורזניק 3

פורטרט משפחתי, 1915 בקרוב, ראו פרוט בנספח.

ברסטצ'קה מש' ולטר ורזניק 3א

מקרא המצולמים בתמונה (לא כולם מזוהים) יושבים משמאל:…
error: Alert: Content selection is disabled!!