הבריחה מפולין דוד מלר 15א

עדותו של מאיר קרימולבסקי אודות מבצעי "הבריגדה היהודית" לחילוץ יהודים מלודז'

מסוף שנת 1945 התגוררו מאיר בן ה 14, הוריו ואחיו הצעיר בדירה שבשולי כיכר השוק הגדולה שבמרכז לודז'. מידי יום, ובמשך חודשים ארוכים, הוא מספר, חנו בכיכר דרך קבע שלש משאיות צבאיות של "הבריגדה היהודית", הן נשאו לוחיות זיהוי של הצבא הבריטי ועל דלתותיהן סמלי "מגן דוד", חיילי "הבריגדה" עצמם נראו סביבן. הפליטים היהודים השבים מגלות תקופת המלחמה בברית המועצות ואשר זרמו ללודז' כעיר המעבר המרכזית בפולין, ידעו אך זאת - שבמשאיות הללו יתחיל מסע שיסתיים רק בארץ ישראל ! ברגע שהתמלאו שלש המשאיות במטענן האנושי והודקו יריעות הברזנט סביבן, הן יצאו לדרך ואחרות באו במקומן. מאיר היה עד לארועים הללו מחלון ביתו ונהג לחוש על אופניו (התמונה עצמה צולמה ב 6 בפברואר 1946) לכיכר כדי לצפות בהם מקרוב. רובם של הפליטים, הוא מציין, היו צעירים אבל גם זוגות היו ביניהם.

יעדן של המשאיות הללו היה כידוע בדרומה של פולין, שם, במעברי הגבול עם צ'כוסלובקיה, החלו מבצעי הוצאתם של היהודים מגבולות המדינה.

קרימולבסקי, אחיו הצעיר והוריו, בני העיר לודז' וקצרה היריעה כאן לתאר את סיפור הישרדותם הבלתי-נתפס בשואה. ומכל מקום, המשפחה חזרה ללודז' לאחר המלחמה וב 1950 עלו מאיר ומשפחתו ארצה. עדותו נמסרה לי בביתו שברמת גן ביום 15 בנובמבר 2019 ואף שדבריו תמיד במשורה, אני מוקיר לו תודה גדולה על כך.

מידע-נוסף2

הבריחה מפולין דוד מלר 15

מאיר קרימולובסקי, לודז', 6 בפברואר 1946. כאן, בכיכר…

הבריחה מפולין דוד מלר 15א

עדותו של מאיר קרימולבסקי אודות מבצעי "הבריגדה היהודית"…
error: Alert: Content selection is disabled!!