הקמת תחנת הכוח בנהריים 14ב

תמלול המכתב

דוד יקירי

נא ונא הודיעני בשלומכם, מהבית לא קיבלתי שום מכתב ואם כי, לפי ידיעות שלוחות, בסביבתם שקט, הרי בכל זאת הריני דואג למצבם. אפשר לך למסור לי ידיעות לשלומכם ע"י זה שתמסור פתקא לתחנת בכח של חברת החשמל והם ימסרו טלפונית כי להם מותר להתקשר אתנו. כמובן ששום ידיעות מחוץ מצב בריאותם לא ימסרו.

מצבנו אנו לע"ע (= לעת עתה) בטוח. אצלנו נמצא כל הזמן מפקד צבאות עבר הירדן האנגלי פיק פשה המפורסם או תחת פקודתו המשטרה המעולה ומאתנו נשלחות פלוגות של משטרה לכל הסביבה. בחיפה היו פרעות אולם הפורעים נהדפו באבדות כבדות בכל השכונות, אם ע"י הצבא ואם ע"י היהודים עצמם. בית אלפא, שזהו המפתח לעמק, נמצאת כל הזמן תחת מטר יריות, שם יש פלוגת המשטרה המעולה. הלילה, אור ליום ד', נהרגו מהמשטרה 4 אנשים. הלילה נשרף הגורן של ימה (= חרבת ימה או ימא, בסמוך לה הוקמה יבנאל) שהיה על אדמת פוריה. נשרפו כמו כן הגרנות של "עבודת ישראל" (= ההתיישבות הדתית ששכנה על גבעה מול קבוץ יגור, לימים כפר חסידים), כפר עטא (= לימים קרית אתא), משמר העמק נעזבה, גורן ג'דע נשרף (= ג'דע או ג'דה, לימים קם במקום היישוב רמת ישי), לאושרנו היה שם רק קש. גם כן נשרף גורן עין חרוד. כנראה ששרפת הגרנות הוא תכסיס הפורעים. השוטרים הרגו ליד בית שאן את ראש השייחים של השבט הכי חזק בסביבתו, הסג'ור, וזה יצר מצב מתוח מאד בסביבה, העבודה כמעט נפסקה. בלילות אנו נכונים. יחסנו עם המשטרה ומפקדיה טובים.

הודיע משלומכם, היו שלום, שלכם לנדרס

הערות לטקסט

"מאורעות תרפ"ט", פעולות הטרור הערבי נגד היישוב היהודי, פרצו ביום 23 באוגוסט 1929 ונמשכו עד ה 29 בו. בפעולות הללו נרצחו 133 יהודים ומאות נפצעו. זלמן יצחק מתאר כאן, בדרכו התמציתית והמפוכחת את הארועים כפי שנראו לו ממקום מושבו בנהריים. ראו גם דו"ח רשמי שנכתב אנגלית במכונת כתיבה ואשר זלמן יצחק שלחו באותו מועד לערך.

מידע-נוסף2

הקמת תחנת הכוח בנהריים 14

סוף אוגוסט 1929, מכתב זלמן יצחק לדוד זכאי…

הקמת תחנת הכוח בנהריים 14א

צידו השני של הדף.

הקמת תחנת הכוח בנהריים 14ב

תמלול המכתב דוד יקירי נא ונא הודיעני בשלומכם,…
error: Alert: Content selection is disabled!!