לודביפול יונה רבר ומשפחתה 13א

חתונת ליבה פיגל ברובנה 1930

 

לאחר שאמה של יונה, ננה רבר לבית פיגל (גם פויגל) נפטרה ממחלת כליות בשנת 1930, השתעשעה סבתה (ביילצה) ברעיון לחתן את בתה / אחותה התאומה של הנפטרת (ליבה, שבאותה עת כבר חיה באמריקה), לאביה האלמן של יונה (יעקב רבר). למרבה הטרגדיה, האב נספה בתאונה בעיירה זמן קצר לאחר מכן כאשר ניסה להציל את החנות שלו משרפה, מעד ונהרג. כשליבה הגיעה לבקר את משפחתה בעיירה בעקבות מות אחותה, היא שודכה לבחור מרובנה (זיימה זיידמן) וזו תמונת חתונתם. לאביו של החתן (דוד זיידמן) היתה חנות גדולה ברובנה לצורכי משרד והחתונה נערכה בביתם שברחוב שקולנה. המשפחה היתה אמידה. החתן היה מפונק ונהנתן. טרם החתונה נסעו יונה, דודתה וסבתה לעלות על קברה של אמא של יונה בדרוהוביץ (בעיירת המרפא טרוסקביץ היא נפטרה ובדרוהוביץ הסמוכה היא נקברה). הדודה תמיד רצתה שיונה תבוא אליה לאמריקה והיא תגדל אותה שם כאם אבל משפחת אביה של יונה, שהיתה משפחה ציונית, התנגדה לכך ותמיד שאפה שיונה תעלה ארצה ללמוד בכפר הנוער בבן-שמן.

הזוג הטרי במרכז התמונה. מתחתיו יונה ואח של החתן. אמו של החתן לידו ואביו עומד שני מימין. אח נוסף של החתן יושב משמאל ואשתו לידו. בינה לבין הכלה יושבת בת דודה של יונה מהעיירה סרני ובן דודה עומד משמאל. בבית משפחה זו התארחה יונה בביקור גורלי ערב פרוץ המלחמה ביוני 1941. לאבי המשפחה (דוד של יונה) אברום יענק'ל פיגל, היתה בסרני חנות מכולת גדולה ולבנו חנות זכוכית גדולה. בת הדוד שארחה אותה באהבה רבה, נכנסה ליונה לחדרה (זה היה יום ראשון בבוקר) ואמרה לה שפרצה מלחמה. אברום יענק'ל אמר ליונה שאין עוד אפשרות לחזור לביתה בלודביפול ומוטב לה להצטרף לבנו הצעיר לייבל ולחברתו מינה העומדים לברוח מזרחה לברה"מ וכך היה ! אל השלושה הצטרף גם נכדו של אברום יענק'ל, ילד כבן 12-13, למרות שאמו של הילד התנגדה לכך בתקיפות. הארבעה שרדו כולם את המלחמה ועלו ארצה לאחר סיומה. אף אחד אחר מהמשפחה בסרני לא שרד. לא שרד גם איש ממשפחתה של יונה בלודביפול עיירת הולדתה.

מי שמופיעה בתמונה גם כן היא שדכנית העיירה לודביפול שעשתה את הזיווג !! אפשר להבחין בה בין החתן לאימו בשורה מעליהם. היא אחותו של אבי החתן ובעלה היה רויטבורד מלודביפול. מכיוון שליבה הוזעקה מאמריקה לאחר מות אחותה ועד שהיא הגיעה לעיירה גם גיסה נפטר, השידוך עם זיימה זיידמן והחתונה נעשו תוך זמן קצר ביותר !!

נרשם ע"י יוסי עופר

מידע-נוסף2

לודביפול יונה רבר ומשפחתה 13

חתונת ליבה פיגל ברובנה, 1930

לודביפול יונה רבר ומשפחתה 13א

חתונת ליבה פיגל ברובנה 1930   לאחר שאמה…
error: Alert: Content selection is disabled!!