לודביפול מש' שורצמן 110ד

תרגום מיידיש

מכתב האב לבניו

בעה"ש, יום ג', י"ט אלול תרפ"ט, סעלישט

כבוד בנינו היקרים והחביבים לנו מאד !

בשם מו"ה מנחם מנדל וכ' צפורה שתחיו ומו"ה חיים יהודה וזוסיה יהושע שתחיו. כל החיים והשלום איתנו כולנו יחד, מי יתן ד' לשמוע כל זאת ובכל טוב ולהתראות באופן הטוב ביותר שניתן.

מכתבכם מיום 10.9 קיבלנו ואנו מודים לכם יקירינו על כך. אני מבקש מכם שלא תתנו לנו להמתין הרבה זמן למכתבכם הבא. כל יום שעובר ואיננו שומעים מכם הוא עבורנו כמו הציפיה לבואו של משיח ! עשו עימנו חסד וקצרו עבורנו ולמעננו זמן קבלת אות חיים מכם. נחמתנו היא שיבוא יום כשהזמן יעשה את שלו ויירפא וייקל עלינו כל מכאוב וגעגוע ואת סבלותינו בשם כל הקדוש. "כי ימין ושמאל תפרצי וזרעך גויים יירש וערים נשמות יושיבו .... לא יישמע עוד חמס בארצך שוד ושבר בגבוליך .... הקטן יהיה לאלוף והצעיר לגוי עצום" (ציטוטים מתוך ישעיהו נ"ד ו ס'). הגיע הזמן שאנו נתאחד כמשפחה אמן ! אנו מבקשים מכן בנינו היקרים, תאמרו איש לרעהו – הבה ניצמד כולנו יחדיו וה' ברחמיו ירחם על עמו ישראל וישמור עליכם מכל רע וקרן אור תזרח אל מול עמנו ישראל אמן !

כתבו לנו על מצבכם הכלכלי ואיך אתם מסתדרים, אנו מלאי דאגה ! אני שולח לכם כאן 25 דולר כמתנת חג.

תכלה שנה וקיללותיה, תחל שנה וברכותיה ב'ב'תומז'ר ! נשמע רק טוב בכל ובפרט !

בברכה, מרדכי זאב

נ.ב. יוסף אחיכם יכתוב לכם בהקדם.

מכתב האם לבניה

ילדי היקרים לי מכל, שתהיו לי בריאים כולכם, מה יותר מזה אני יכולה לבקש ולהעלות בדעתי ! אבא כבר כתב לכם את ברכותינו ואיחולינו אולם אני מצידי ממשיכה בדאגותי ובגעגועי אליכם. ככל שהזמן חולף זה לא נעשה יותר קל אלא להיפך – כל חיינו ומחשבותינו נתונים רק לכם. אנחנו לא יודעים על חייכם בארץ ישראל, היכן אתם מתגוררים, מהי עבודתכם, האם אתם מתראים, איך ומתי ? שאלות ללא מענה. כל יום שעובר מחשבותי נתונות לכם ולמצבכם הכלכלי. הדמיון שלי אינו קולט איך כולכם מחוץ לבית, בית הורים חם ואוהב, כשאנו חיים יום יום שעה שעה בדאגה לקיומכם וגעגועים שקשה לשאת. מי דואג לכם בכל דרכיכם ילדי היקרים ? הדמעות חונקות אותי מידי יום והתקוה היחידה שיש בליבנו היא שיבוא יום ואנו שוב נתאחד ונזכה לקצת נחת, ולחוש בקרבתכם !

כתבו לנו על כל מה שקורה אצלכם ועל חיי היום יום, איך אתם מסתדרים בלי עזרת אמא שלכם שכל כך דואגת ומשתוקקת לראותכם בקרבתי. אני מאחלת לכולכם בריאות וכל טוב, אוהבת ומתגעגעת כל הזמן עם הרבה תקוה להיות ביחד.

שלכם, אמא רבקה

מכתב רבקה לכלתה

צפורה יקרה לנו מאד !

ברצוני לדעת איך את מרגישה, איך בריאותך והאם הצלחת להתאושש מעט ? אומרים שהזמן מרפא, אין אני בטוחה בכך.

אני מתפלאה שעד היום לא מצאת לנכון לכתוב לנו כמה מילים על חייכם, על עבודתכם, היכן אתם גרים ואיך אתם מסתדרים כלכלית. בכל מה שתוכלי לכתוב לנו, נשמח לראות את כתב ידך ולהשתתף ביחד אתכם ממרחקים ! הלוואי שיבוא היום המיוחל לכל משפחתנו שבו נוכל להכיר אותך מקרוב ולהושיט עזרה ככל יכולנו.

כאמא, אני מאחלת לך ולמנחם בריאות וכל טוב, אמא רבקה.

מחכה לשמוע מכם על כל מה שמתרחש אצלכם ונמשיך לשמור על קשר קרוב כי זו נחמתו.

 

מידע-נוסף2
error: Alert: Content selection is disabled!!