מחנות העקורים משפחת שתדלן נודדת 3א

לאחר שאיתרתי באמצע שנת 2013 את קרובי, משפחת הרש'ל (צבי) שתדלן, בברזיל, באמצעות דפי עדות שמסרה בתו פאני ב"יד ושם", תיעדתי ורשמתי כל מידע.

הרש / הרש'ל יליד 1910 בקרוב הוא בנם הבכור של פרויק'ה ופייגה שתדלן. האב מת ממחלה בגיל צעיר ולהרשל הוסיפו את שמו והוא נקרא בעיירה הרשל-פרויקע'ס (הבן של פרויק'ה). פרויק'ה הוא אח סבה של אימי והרשל הוא אם כן בן דודה של אמה של אימי.

יונה (רבר) בלושטיין, בת לודביפול, חברת קבוץ יקום, ספרה לי באחת מפגישותנו הרבות, אודות ענף זה של משפחתנו שלא ידעתי עליו דבר.

פייגה, אלמנתו של פרויק'ה (ילידת 1882), נותרה לאחר מות בעלה עם שלושה ילדים: הרשל הבכור, אחותו חייק'ה ילידת 1913 ורבקה הצעירה ילידת 1916.  בן נוסף בשם אושר מת ממחלה בגיל 5. יונה מספרת שפייגה, תופרת במקצועה, היתה אשת חיל ואף שגדלה לבד את ילדיה, ניהלה "בית למופת". יונה זוכרת את פייגה היטב שכן כתופרת מומחית לתפירת מצעים וכסתות, היתה מגיעה לבית משפחת רבר לא פעם כדי לתפור עבור המשפחה. היא היתה מגיעה כשהיא נושאת עימה את מכונת התפירה שלה שהיתה מונעת יד ולא רגל !

להרש'ל עצמו, כמו לרבים רבים מהשתדלנים שהיו בעסקי הבשר, היה אטליז משלו ברחוב בו התגוררו רבים מבני שבט המשפחה הגדול. לדברי יונה, הוא היה רוק כי לא רצה להתחתן לפני אחיותיו ! חייקה האחות הבוגרת עוד הספיקה להתחתן לפני המלחמה עם בחור מרובנה והשניים אף פתחו חנות בעיירה אבל הבת הצעירה רבקה היתה רוקה.

פייגה ושתי בנותיה, אחיותיו של הרש'ל, נספו בשואה. הרש'ל עצמו ניצל לאחר שברח והסתתר ביערות ופעל כפרטיזן. בזמן שהותו ביערות הכיר את חנה וקסלר לבית לכטר בת קוסטופול, שזה אך איבדה את יעקב בעלה בטבח יהודי לודביפול. מירה, בתם בת ה 6 של בני הזוג, ניצלה יחד עם אמה !

יעקב וקסלר היה בן הכפר מנשיקובה הסמוך ללודביפול, כפר פולני ובו אוכלוסיה יהודית קטנה. לאביו אהרן ואמו גולדה היו חמש בנות ושני בנים. ככל הנראה יהודי מנשיקובה הועברו בשלב מסוים לגטו בלודביפול ושם נספו יחד עם כל בני העיירה ביום 26.8.1942. אח בשם יוסף (יוס'ל) וקסלר ניצל עם רוח'ל אשתו ביערות והשניים הגיעו לקנדה לאחר המלחמה. בן הדוד של רוח'ל (גם של יונה רבר), איציק פיגל בווינדזור קנדה, סידר את הגעתם של השניים לשם. שאר המשפחה הוכחד. (דפי עדות מפורטים אודות נספי משפחת וקסלר מסר בישראל בשנות החמישים, בן דוד, שמו גם כן יעקב וקסלר).

במחנה עקורים באוסטריה בו שהו לאחר המלחמה, נולדה להרש'ל ולחנה, בתם פאני (ע"ש סבתה פייגה). משם, המשפחה החדשה, כולל כמובן מירה בתה של חנה מנישואיה ליעקב וקסלר, עשתה דרכה לברזיל, שם היו לחנה קרובים עוד טרם המלחמה. הרש'ל נפטר מהתקף לב בשנת 1973, חנה מסרטן הכליה בשנת 1980. גילדה, בתה הבכורה של מירה, מספרת שסבה (החורג) וסבתה היקרים היו אנשים נהדרים שעמלו קשה כל חייהם לבנות לעצמם חיים חדשים בברזיל בצל הטרגדיה הנוראה שחוו שניהם בשואה.

הניצולים הנוספים שבתמונה, אברהם (אברום) שתדלן ויוסף (יוסל'ה) וינשטיין הם בני דודים של סבתי (אם אמי) שרה שורצמן לבית שתדלן. בארץ, אברום התגורר ברמת גן ויוסל'ה בחיפה והשניים היו בקשרים הדוקים עם אמי לאורך השנים.

מידע-נוסף2

מחנות העקורים משפחת שתדלן נודדת 3

הניצולים במחנה עקורים באוסטריה: הרשל (צבי) פרויקע'ס שתדלן…

מחנות העקורים משפחת שתדלן נודדת 3א

לאחר שאיתרתי באמצע שנת 2013 את קרובי, משפחת…

מחנות העקורים משפחת שתדלן נודדת 3ב

מכתב המשפחה בברזיל. הכותבת, גילדה רחל גוטפילן, היא…
error: Alert: Content selection is disabled!!