מכתבי מונייק גרפינבוים מהחזית המזרחית 1א

על מכתביו של מונייק מהחזית

משה (מונייק), יליד 1923, ילדם האמצעי של יעקב (יני) וביילה גרפינבוים, הצליח לברוח מלודביפול עיירת הולדתו ליערות ערב אקציית החיסול שלה, ב 25 באוגוסט 1942, ובמשך 14 חודשים שרד עם קבוצת פרטיזנים ביערות. יחד אתו הצליח להימלט גם גיסו בוריס סולומיאניק, בעלה של אחותו הבכורה רבקה (ריבהל'ה). ריבהל'ה ובתם בת השנתיים מלכה (מלה), מיותר לציין, לא שרדו. כך כמובן גם יתר בני המשפחה מדרגת קרבה ראשונה (כולל כל המצולמים בתמונה), למעט פעסל גולדמן בת דודתו שנמלטה מהעיירה כבר בראשית חודש יולי 1941 כאשר מתקפת הצבא הגרמני על רוסיה (נפתחה ב 22 ביוני) שוטפת כבזק את מזרחה של פולין.

בראשית 1944, עם התהפכות המגמה במלחמה והתקדמות "הצבא האדום" מערבה, היו האזורים הללו (מחוז ווהלין ביניהם) מהראשונים ששוחררו וניצולים, ובהם גם מי שלחמו בשורות הפרטיזנים, גויסו ללא תנאי לצבא האדום. לאחר שחויל, הוכשר מונייק כתותחן, נלחם בפרוסיה המזרחית ובחזית הים הבאלטי, זכה בעיטור גבורה ונפל בקרב אך ימים ספורים לפני תום המלחמה ! את המכתבים המתועדים כאן הוא שלח לבת דודתו (אמו של מונייק ואביה של פעסל אחים) אשר נמלטה כאמור מהעיירה ערב כניסת הגרמנים וכמו כל אותם פליטים שעשו מעשה כמוה, נעה מזרחה לעומק ברה"מ ככל שחזית המלחמה התקרבה לליבה של רוסיה. הפליטים (ומספרם נאמד בכרבע מיליון), שולבו בקהילות עבודה ולמעשה במארג החיים הסובייטיים בכלל כאזרחים שווי זכויות וחובות לכל דבר. פעסל שהעמיקה נדוד עד העיר בוכרה שברפובליקת אוזבקיסטן, הועסקה במפעל גדול שייצר מדים עבור הצבא. פעסל (פנינה בעברית, פולה בפולנית ופוליה ברוסית) גולדמן, ילידת 1917, איבדה בשואה את הוריה חוולא ויוסף, את אחותה הקטנה פריידל ואת אחותה הבוגרת מישקה. אח נוסף, אריה לייב, המוזכר תדיר במכתבים, עלה ארצה טרם המלחמה. פעסל עלתה ארצה לאחר המלחמה, אייזלנד לאחר נישואיה, נפטרה ב 1999.

בוריס סולומיאניק, גיסו של מונייק אשר ניצל ביחד אתו, היה עורך דין טרם שפרצה המלחמה. במקור מהעיירה קורץ הסמוכה ללודביפול, דודו, אחי אביו ישעיהו, היה המחנך הדגול, מנהלו של ביה"ס "תרבות" בקורץ, דוד סולומיאניק שנספה בשואה. בוריס שאיבד כאמור את היקר לו מכל, עלה ארצה לאחר המלחמה, הקים משפחה חדשה בחיפה ונפטר ב 1969.

הערות ותודות

לחולה (כמו אגם החולה .... ע"ש סבתה חוולא) ששון, בתה של פעסל, על שהעמידה לרשותי לצורך התעוד את מכתביו הדרמטיים/הטרגיים (סה"כ 12 במספר) של מונייק לאמה לצורך התעוד. תודות גם לצפורה טרובוביץ', בתו של בוריס סולומיאניק.

תודות מקרב הלב לבת העיירה לודביפול, יונה רבר (ראו גם ערך אודותיה), אף היא פליטה בברה"מ באותם ימים נוראים, שהקראתי בפניה את תרגומי מכתביו של מונייק והיא מצידה הפיחה חיים חדשים בדמויות והארועים הנזכרים בהם בהערותיה המדויקות ממאגר זכרונה הפנומנלי. מונייק, בחור נמוך קומה במקצת, חייכן ואינטיליגנטי, אומרת יונה, היה מבוגר ממנה אך בשנה (אחותו פרידל שמתה ממחלה בצעירותה היתה צעירה מיונה בשנה) כך שמדובר בילדים בני אותה קבוצת גיל שגדלו ביחד וכמובן שהכירו היטב איש את רעהו. יני, אביו של מונייק, היה סוחר עצים ו"האיש העשיר ביותר בעיירה", מוסיפה יונה, וככזה, היה ביכולתו לממן לימודי ילדיו, ריבהל'ה ומונייק, בגמנסיה העברית "תרבות" ברובנה. בשנים 1939-41, כשווהלין היתה תחת סיפוח סובייטי, הגמנסיה חדלה להיות עברית (ביטויי לאומיות כאלה ואחרים הרי היו דבר שלא יעלה על הדעת במדינה הסובייטית) ושפת הלימוד בה היתה רוסית ומכאן הרוסית הטובה, ההתבטאות רבת-הפנים והמעמיקה וכן גם כתב היד הבהיר והיפה של מונייק כפי שהם משתקפים ממכתביו.

וכמו מושא מכתביו של מונייק, בת דודתו פעסל גולדמן, גם גורלה האישי של יונה כפליטה בברה"מ בשנות המלחמה טווי בהשתלשלות הארועים הללו בצורה מוחלטת. יונה מספרת למשל שחברתה דינה פרסמן מהעיירה מז'יריץ' שעשתה איתה ביחד כברת דרך ארוכה כפליטה, הכירה היטב את מונייק היות שגם היא למדה בגמנסיה ברובנה. בשלב מסוים דינה הציעה לכתוב למונייק מכתב מתוך איזו תחושה שהוא שרד. השתיים אכן כתבו את המכתב ומיענו אותו לכפר מצ'ולנקה הסמוך ללודביפול שם הקימו הרוסים מרכז אדמינסטרטיבי מאולתר לאחר שהצבא האדום שחרר את האזור בתחילת 1944 ושם גם התקבצו כל היהודים ניצולי האזור. ואכן, הפלא ופלא, השתיים קיבלו ממנו מכתב תשובה !

נסיונותיו הבלתי-נלאים (הנואשים אפשר לומר) של מונייק לאחד את הקשר עם חבריו הניצולים, ללא ספק כדרך לשמור על שפיות נוכח הסבל, ההרג והחורבן שחווה, מקבלים ביטוי מובהק בכל מכתביו וגם מכתבה זה של פרסמן זכה להתייחסותו.

מידע-נוסף2

מכתבי מונייק גרפינבוים מהחזית המזרחית 1

1935, בזמנים יפים בעיירה …. מונייק בן ה…

מכתבי מונייק גרפינבוים מהחזית המזרחית 1א

על מכתביו של מונייק מהחזית משה (מונייק), יליד…
error: Alert: Content selection is disabled!!