מלחמת השחרור חיים פרקש 1א

חיים פרקש על גדוד 35

חיים היה חניך בית"ר ואחרי זמן קצר גויס לאצ"ל. טרם הגיוס לצה"ל עם קום המדינה, עוד השתתף בכיבוש שכונת "מנשיה" בצפונה של יפו.

לגבי עצם הגיוס לצה"ל, מספר כי למעשה כל אחד ואחד מחבריו באצ"ל התגייס בנפרד. הוא עצמו גויס במאי-יוני ויחד עם אנשי אצ"ל נוספים מתל אביב, רוכזו בביה"ח "פרויד" בתחילת רחוב לילנבלום, ליד נווה צדק, ומשם הועברו למחנה 21. אז גם הוקם גדוד 35 על טהרת יוצאי אצ"ל ואל התל אביבים שבחבורה, נוספו אנשי אצ"ל מכל הארץ. חיים שובץ לפלוגה המסייעת ונשלח לקורס חבלה בג'ליל (גלילות). דב לוין, לימים שופט עליון, היה מפקד מחלקת "בזות" ומוישה צירין מפקד מחלקת מרגמות. מפקד הפלוגה היה הר-זהב אולם כולם הכירוהו בכינויו "פילסודסקי".

בזמן הגעת האניה "אלטלנה", שבועות ספורים לאחר מכן, שהו הוא וחבריו במחנה 21 תחת שמירה צמודה של אנשי גדוד 33. לאחר ארועי "אלטלנה", הוחלף פיקוד הגדוד שהיה עד אז על טהרת אנשי אצ"ל.

חיים מספר (אך לא מרחיב) על הכישלון הצורב של הגדוד בהתקפה על משטרת ג'נין.

בתקופת ארועי כיס פלוג'ה הדרמטיים של סוף 48 תחילת 49, יודע לספר כי "בילה" תקופות ממושכות וקשות במוצבים באזור הכפר "חארטייה" (כיום 3.5 ק"מ ממערב לצומת קרית-גת). המצרים, אם יותר לי להוסיף (י.ע.), תפסו משלטים מדרום לחארטיה ופתחו קו אספקה בין עיראק סואידן לפלוג'ה שזכה לכינוי "דרך בורמה המצרית". האזור כולו היה מין הסתם בעל חיוניות גבוהה עבורם.

נרשם ע"י יוסי עופר, סוף 2012 תחילת 2013.

מידע-נוסף2

מלחמת השחרור חיים פרקש 1

אנשי מח' החבלה של גדוד 35 (לא ברור…

מלחמת השחרור חיים פרקש 1א

חיים פרקש על גדוד 35 חיים היה חניך…
error: תוכן זה מוגן - זכויות יוצרים