מלחמת השחרור יום טוב מוטולה 13א

בנוסף לעדויות רבות הערך המופיעות לצד התמונות עצמן, להלן מספר זכרונות מארועים שונים שיום טוב העלה בפני בפגישות לאין ספור שקיימנו. הפגישות נערכו בביתו שבגבעתיים, האחרונה שבהן ביום 12 במאי 2014. הידידות העמוקה שקשרנו נמשכה.

כפר סבא הערבית

מפקד הפלוגה באותה עת היה רם רון, סגנו יצחק מודעי. בקרב עצמו, יום טוב היה בחסימה בפרדס בנבי ימין. היתה שם מחלקה של גדוד 33 והוא עם כיתה מפלוגה א' של גדוד 32. מפקד הכיתה היה יהודה פודלינסקי. בשלב מסוים, כשהעניינים השתבשו, החברה של גדוד 33 פשוט קמו והסתלקו. יום טוב צרח למ"כ שלו "בא נסתלק גם כן". כשיצאו לכביש לחבור לפלוגתם מעברו השני, ראו את המשוריין שלנו נוסע ברוורס ומשוריין של הליגיון מזנב בו. "החברה חצו ממש בין שני המשוריינים היורים !" . יום טוב ראה את אברמיקו "הטורקי" לצד הכביש כשהמשימה של זה, לדפוק את המשוריין הירדני באמצעות מטול "פיאט". הפגז נורה אבל ה"פיאט" ("פ" דגושה), כמו במקרים רבים נוספים, הוכח ככלי לא אמין והחטיא. אש כבדה נפתחה לעבר אברמיקו ומספר 2 שלו. השניים אמנם ניצלו בדרך נס, אבלו סבלו מהלם קרב קשה. זמן קצר לאחר מכן, המשוריין הירדני דפק את המשוריין שלנו ורב הלוחמים עליו נהרגו או נפצעו. הכיתה של יום טוב, ניצלה.

למחרת בצהריים, יום טוב לקח חלק במשימה הכאובה לחילוץ גופות החללים שלנו שנותרו מאחור בשדה המערכה. באותו אזור בו היו יום קודם לכן, לא באותה נקודה, ליד האקליפטוסים, איתרו וחילצו שתי גופות. יום טוב לא יודע את זהות החללים אבל ככל הנראה היו מגדוד 33. ניכר היה שהערבים התעללו קשות בגופות.

קקון

על חלקו בקרב סיפר לי כך: מפקד הפלוגה היה חיים מילר (רם רון שפיקד על הפלוגה בקרב העקוב מדם בלטרון עשרה ימים קודם לכן, לא חזר עוד לתפקידו). סגן מפקד הפלוגה היה יצחק מודעי ומפקד המחלקה ראובן ספירשטיין. היעד של הכח של יום טוב היה "בית דו קומתי ליד הבאר". הפלוגה לקחה חלק בשלב ההסתערות לתוך תעלות הקשר שהקיפו את הכפר. מודעי אמר לזרוק מתוך התעלות את גופות המגינים הערבים והחברה קשרו אותן בכבלים וגררו אותן החוצה. התעלות היו מחסה חיוני מול ההפגזות שספגו בהתקפות הנגד. העבירו את הלילה באותו מבנה. לכח לא היו נפגעים.

קולה

יום טוב וחבריו, אנשי פלוגה א', עתה בפיקודו של שאול רמתי, הובאו למקום למחרת הקרב כדי לסייע בחילוץ 28 גופות חבריהם, לוחמי פלוגה ג' בקרב הטרגי שלהם יום קודם לכן, ה 16 ביולי. ספגו ירי כבד. לוחם הפלוגה צביקה דרורי נהרג מכדור בראש, יום טוב פינה אותו לאחור ובמו ידיו הניח את גופתו על קומנדקר שלנו שנסוג בחופזה. הפצוע נפתלי ארליך נפל כאשר הג'יפ בו פונה חטף פגיעת פגז נ"ט ישירה. יחד איתו נהרג נהג הג'יפ אריה בוכמן והחובש אליהו פת. את חללי הקרב מיום האתמול, יום טוב אומר, "המשוריינים הירדנים דרסו בשרשרותיהם".

ראש העין

חבלני גדוד 32 בפיקוד עזרא איילון, מלווים בלוחמים מפלוגה א' של הגדוד (יום טוב ביניהם) היו הראשונים להיכנס לכפר וזאת כדי לנטרל מטענים שהצמידו הערבים למשאבות המים טרם מנוסתם מהמקום. התברר כי ה"חבלנים" הערבים חיברו את המטענים עם חוט טלפון (שאינו מוליך !) כך שמשימת הכח עברה בהצלחה וללא תקלות. החברה אפילו מצאו את הזמן לרחצה (בערום) במקורות הירקון. ראש העין אמנם נתפסה ללא התנגדות אולם פגז עירקי בודד שנורה זמן קצר לאחר מכן מכפר קאסם, השבית את השמחה כשקטל עשרה ופצע רבים נוספים.

מידע-נוסף2

מלחמת השחרור יום טוב מוטולה 13

כיתוב: כפר יעבץ, 10.2.1948 יום טוב מימין והחבר…

מלחמת השחרור יום טוב מוטולה 13א

בנוסף לעדויות רבות הערך המופיעות לצד התמונות עצמן,…