מלחמת השחרור מגדל צדק וראש העין 9א

על כיבוש הכפר מגדל צדק במבצע "בתק" ב 12 ביולי 1948

מספר מיכה וולף, בן כפר אז"ר, לוחם פלוגה ג' של גדוד 32 שכבשה את הכפר:

ב 11 ביולי, כשעה לפני חצות, יצאה הפלוגה מנקודת הכינוס שלה בכפר אברהם שבפאתיה הצפון-מזרחיים של פתח תקוה לפעולה. מפקד הפלוגה הוא גרשון לנדמן וסגנו מאיר בן מאיר. הפלוגה נעה רגלית בוואדי, לפני היציאה נתנו לכולם שקים המשמשים למילוי חול כדי לעטות על הנעליים שלא ירעיש מגען עם חלוקי הנחל בזמן ההליכה. למרות ההקפדה על השקט בזמן התנועה, מישהו פלט כדור ומיד נפתחה אש אויב לשמי הלילה. הכוח נאלץ להמתין שעה ארוכה עד שהעניינים נרגעו והאש פסקה ואז המשיך בדרכו. עוד לפני אור ראשון הגיעו לקרבת הכפר, אגפו אותו כדי להפתיע את מגיניו מצד מזרח, שם גם עמדות השמירה היו דלילות. המחלקה של מיכה בפיקודו של אפרים (פרויקה) אגוזי הסתערה על הכפר באש והוא נכבש מהר מאד וללא נפגעים לכוחותינו. המחלקה התקדמה עד לבית הקברות הגובל בכפר מצפון, לכיוון כפר קאסם, ושם עצרה. מחלקה שניה כבשה את המבנה הגדול (הוא מבצר מג'דל יאבא) בצידו הדרומי של הכפר ומחלקה שלישית המתינה מאחור ברזרווה. הלוחמים הערבים נמלטו מהכפר, היו אתם גם תושבים לא מעטים, אומר מיכה, ואפשרנו לכולם לצאת ללא פגע. לשאלתי, עונה מיכה, כי לא ראה את המ"פ או את סגנו בכל מהלך הקרב.

בסביבות השעה 8 או 8 וחצי בבוקר, החליף אותם כוח של חי"ם (חיל משמר) פתח תקוה. הלוחמים העייפים תפסו עמדות שינה בכפר, לא לפני שעשו סיבוב לחיפוש "מציאות" בבתים הנטושים אומר מיכה. כשעה או שעתיים לאחר מכן התעוררו לקול יריות וגילו שחיילי החי"ם ברחו, וגם ספגו אבדות, וחי"ר עירקי כבש את בית הקברות. פרויקה לקח את המחלקה והחברה תפסו עמדות מאחורי גדר אבנים. פרויקה הנחה אותם לזרוק רימונים ומיד אחרי כן להסתער. ההסתערות עלתה יפה והעירקים נסו וגם סבלו נפגעים. ואולם, לחברה היה רק מעט מאד זמן להנות מפרי הצלחתם וכשעה לאחר מכן החלה הפגזה של תותחי 25 ליטראות מכפר קאסם. ההפגזה, אומר מיכה, היתה מאד מדוייקת וקטלנית ונמשכה לסרוגין 4 ימים תמימים ! המחלקה סבלה הרוגים ופצועים רבים. רק ביום חמישי, ה 15 בחודש, בשעות אחה"צ, יצאה הפלוגה ממגדל צדק ועברה לקולה כדי להחליף את הפלוגה מגדוד 33 שהחזיקה במשלט מאז כיבושו.

כשהגיעה הארוחה לחברה התשושים והחבולים בקולה, אומר מיכה, כבר החשיך ולא התבצעה העברה ראויה של המשלט מהיחידה היוצאת לזו הנכנסת. טרגדיה קשה עוד יותר ציפתה לפלוגה ג' בקולה בשעות הקרובות.

עדותו של וולף אודות שני הקרבות הללו נמסרה לי לפני ואחרי יום העצמאות ה 71 למדינה.

מידע-נוסף2

מלחמת השחרור מגדל צדק וראש העין 9

מגדל צדק, רגעים לפני הקטסטרופה. לאחר שכיבוש הכפר…

מלחמת השחרור מגדל צדק וראש העין 9א

על כיבוש הכפר מגדל צדק במבצע "בתק" ב…