מלחמת השחרור מיכה וולף 16א

מיכה וולף על צעירי כפר אז"ר ורמת גן בשנה שטרם המלחמה, על הגיוס לאחר ההכרזה על "החלוקה" בכ"ט בנובמבר והתקופה שעד ההכרזה על הקמת המדינה, בסדרת פגישות בביתו שבקרית אונו בקיץ 2019, האחרונה שבהן ב 7 בספטמבר.  

לאחר הכ"ט הנובמבר גויסו כל צעירי כפר אז"ר, כפר אונו וקיבוץ אפעל לפל"מ (פטרול לוחם) בפיקוד נתן אלחנני, דמות ססגונית ורבת מעללים שהיה בעברו מיג'ור בצבא היווני. מפקד האזור היה שלמה בטמן (אמבר). מושב העובדים של כפר אז"ר, הוותיק מבין השלושה, היווה קו חזית מול הערבים ונאלץ להתמודד עם קשיי קיום ביחד עם האתגרים הבטחוניים. מכפר אז"ר מערבה, לכיוון רמת גן, היתה דרך עפר שהובילה עד ל"מפדה האזרחי", כיום שכונת נוה יהושע. משם כבר היתה דרך סלולה לכיוון רמת יצחק, רחובות הירדו ונגבה דהיום. הכביש היחיד היה זה שנסעו בו שני האוטובוסים של חב' "תל ליטוינסקי" (קו 70) צפונה, לכיוון שכונת פרדס כץ. כפר אונו היה ישוב קטן ודל שלתושביו חלקות חקלאיות מצומצמות, אפעל היה קיבוץ עירוני. בשטח הגדול בו ממוקמת כיום מכללת אפעל ו"יד טבנקין" שכן פרדס ערבי גדול ("פרדס חדד"). במרכזו היתה וילה מפוארת וברכת מים גדולה והמקום היה בבחינת "אטרקציה" לצעירי כפר אז"ר אומר מיכה. ובכלל, כפרי הערבים סאלמה ממערב וחירייה, סאקייה, כפר ענה (נוה מונוסון דהיום) ויהודייה (יהוד דהיום) מדרום, על פרדיסהן ושדותיהם הסמוכים, היו תמיד שכנים והמגע עם תושביהם יום יומי.

קבוצת הפל"מ מנתה 20 בחורים ובסיסה היה באפעל. משימתם המרכזית היתה סיורים רגליים באזורם שהיה מוקף כפרים ערביים ונתון להתקפות ירי מידי לילה ! משימה נוספת היתה לגנוב נשק מכל מקור אפשרי .... עברו גם קורס חבלה מזורז ובין היתר פוצצו, יחד עם חי"ש רמת גן, באר על גבעה דרומית לאפעל משם ירו הערבים מדי לילה. בתחילת אפריל 1948 הועברה חבורת הפל"מ מאפעל וצורפה לפלוגה במסגרת "משמר העם" שבסיסה היה בבניין תחנת המשטרה ברמת גן. את מרבית הזמן העבירו באימונים. ב 15 באפריל לקחה הפלוגה הזו חלק ככוח עצמאי במבצע לכיבוש מחנה תל ליטוינסקי. העיתוי היה שם המשחק באותו בוקר מכיוון שכל המבצע תוכננן לרגע המדויק בו יעזוב אחרון החיילים הבריטים את המחנה. גם הערבים בנו כמובן על המועד הזה אבל ברגע האמת לא היו ערוכים כראוי והפסידו במערכה. פלוגת "משמר העם" תקפה את המחנה מכיוון צפון, חי"ש רמת גן (33) מצד מערב וחי"ש פתח תקוה (32) ממזרח. חציו הצפוני של המחנה נכבש, הדרומי רק מאוחר יותר, יחד עם כיבוש הכפר סקייה.

ב 10 במאי נשלחו ארבעה לוחמים מ"משמר העם" לקורס מכי"ם במחנה "דורה" שליד נתניה. יחד עם מיכה יצאו לקורס אביב בטמן, עודד גסנר (שנפל זמן קצר לאחר מכן בקרב בלטרון) ונפתלי קימלמן. ימים ספורים לאחר מכן היה הקרב לכיבוש כפר סבא הערבית ומיד לאחריו ההכרזה על הקמת המדינה והקורס פוזר. המחנה הבריטי הגדול לשעבר בבית ליד הפך לבסיס המרכזי לכוחות גוש דן של המדינה בת היממה. מיכה וחבריו צורפו לפלוגה ב' בגדוד 32 של חטיבת "אלכסנדרוני" והוצבו שם.

ראו גם תעוד בנפרד אודות מיכה וחבריו בקרבות הקשים במגדל צדק ובקולה.

 

מידע-נוסף2

מלחמת השחרור מיכה וולף 16

בסיור הפל"מ בכפר אונו, ראשית 1948. הפל"מ (פטרול…

מלחמת השחרור מיכה וולף 16א

מיכה וולף על צעירי כפר אז"ר ורמת גן…