מלחמת השחרור פלוגה דתית 1ב

דברים על פעילות הגדנ"ע ועל ביה"ס העממי של תנועת "המזרחי" בבני ברק כפי שנמסרו לי ע"י אביגדור שלו (שמואלביץ' באותם ימים) ושמעון קוטנר בפגישה בביתו של האחרון ביום 13 בינואר 2014.  

שמעון מספר כי מפגשי הגדנ"ע בבני ברק התקיימו בסניף "בני עקיבא" במעלה רחוב יהודה הלוי, בצמוד לביה"ס של "המזרחי". במורד הרחוב היה ממוקם הסניף של האצ"ל. הילדים כולם היו חברים לספסל הלימודים ועל כן התקיימה הסכמה ביניהם שאף צד לא מפריע לפעילות הצד שכנגד. זה התבטא בעיקר בנושא הדבקת מודעות בחשאי, אלה שמטעם "ההגנה" ואלה שמטעם ה"אצ"ל", והן לא נתלשו כמו שהיה מקובל אז.

הגיוס לשני הארגונים היה בעיקר לפי ה"יחוס" המשפחתי. אביגדור מספר כי מי שגייס אותו (ל"הגנה") היה גבריאל טריוואקס. מישהו הגיע לכיתה בבית הספר ואמר שכל מי שרוצה יגיע (בזמן מסוים) לפרדס "וגשל" (בבני ברק) ושם נערכה ההשבעה החשאית ע"י טריוואקס.

בין המדריכים שתחתם התאמנו הנערים הצעירים היו דב פוקס (שבתמונה) ומשה מנהיים, לימים מהמפקדים הבולטים ב"פלוגה הדתית" של גדוד 33. פוקס נפל בקרב בעיראק אל מנשיה ואילו מנהיים הוביל כח שחילץ עצמו בגבורה משדה הקרב אולם שכל שם את אחיו שמעון.

אביגדור מספר כי פעם אחת במהלך אימוני לחימה בסיסיים ליד שכונת הדר יוסף, הפתיעו אותם כמו משום מקום פרשים בריטים. הילדים אמרו שהם עוברים אימוני ספורט והבריטים עזבו אותם לנפשם.

בוגרי הגדנ"ע עשו את דרכם לחי"ש ובסופו של דבר לגיוס מלא בסמוך לאחר הכ"ט בנובמבר, היום בו עברה בהצבעה באו"ם "תוכנית החלוקה".

מידע-נוסף2

מלחמת השחרור פלוגה דתית 1

פעילות חניכי גדנ"ע בני ברק עם המדריך דב…

מלחמת השחרור פלוגה דתית 1א

בית הספר של "המזרחי" ברחוב הרב מימון 28…

מלחמת השחרור פלוגה דתית 1ב

דברים על פעילות הגדנ"ע ועל ביה"ס העממי של…