מלחמת השחרור פלוגה דתית 200

ניצולי שואה בפלוגה הדתית

לוחם הפלוגה, ולאחר מכן הפקיד הפלוגתי, איש בני ברק באותם ימים, שמעון קוטנר, מספר כי בשנים 1946-47, בצריף שהקימה הסוכנות ליד בנין "הפועל המזרחי", שוכנו באורח קבע כ 12-15 ניצולי שואה דתיים, רווקים וחסרי משפחה בארץ, כדי להקל על קליטתם. הצריף עמד ליד צריף "בני עקיבא" וגבל בחצר בית הספר העממי של "המזרחי" (רחוב הרב מימון 28), רק מעט צפונית לצומת המרכזי של הרחובות ירושלים ורבי עקיבא. משפחות בבני ברק נהגו לארח את בני החבורה הזאת לארוחות שבת ואילו הצעירים המקומיים (שמעון, אביגדור שמולביץ', יגאל סוקולסקי ביניהם) ארגנו אותם כדי שיצטרפו אליהם לאימונים של "ההגנה".

לוחמים רבים בפלוגה היו ניצולי שואה. רבים מהם לא ידעו עברית כלל וחברים היו מתרגמים עבורם את הפקודות ליידיש .... גורלם של חלק נכבד מהניצולים הללו לא שפר והם נהרגו בקרבות השונים של הפלוגה במהלך המלחמה. בשני דברים, אני יכול לומר, "זכו" הלוחמים הגיבורים הללו טרם מותם: האחד, שזכו לראות בהקמת מדינת ישראל והשני, שהם מתו כשהם אוחזים בנשק בידם. אנסה לרכז כאן את שמות הלוחמים והנופלים.

זלמן דובין, מהניצולים הבודדים בקרב הפלוגה בעיראק אל מנשיה (נפל בשבי) זוכר בכאב את סיפורו מכמיר הלב של החלל שמעון טורנר, עולה חדש שהצליח לברוח מארופה הבוערת עם "ילדי טהרן". כאן בארץ, מספר זלמן, הוא סלל את הדרך לאימו ואחותו לעלייה ארצה וכשעלו בסופו של דבר לאחר המלחמה, מיאנו לקבל את עובדת נפילתו של יקירם. זלמן הוא ניצול שואה בעצמו. גם הלוחם שלמה רוזנברג נפל בשבי בעיראק אל מנשיה ואף הוא ניצול שואה. הלוחמים מאיר גנץ ומרדכי גנץ (לא קרובים), אשר דוד, סוזי הכט, שלום טפר, גינטר שמחה פינקה, מתתיהו פישר, דוב פרידמן, אברהם פרייס, יוסף קלפנר ונחמיה שטיסל שנפלו באותו לילה הם ניצולי שואה. החברים הטובים אביגדור נודל ופישל וולך הינם ניצולי שואה שהכירו במחנות העקורים בגרמניה לאחר המלחמה, נפלו ביחד בעיראק אל מנשיה. הלוחם צבי הרשקוביץ שהיה בין הבודדים שחילצו את עצמם מהתופת באותו לילה, אף הוא ניצול שואה.

הלוחמים שלמה רוזנברג וחיים האגר חילצו את חברם הפצוע משה שפירא בקרב בכפר סבא הערבית תוך גילוי גבורה. שלושתם ניצולי שואה.

הלוחם יצחק וייס שנפל בעת פעילות מבצעית בין מגדל צדק לראש העין וחברו לנשק, אלי פרסר, הינם בני אותה עיירה ברומניה ושניהם ניצולי שואה. גם לוחם הפלוגה מרדכי פריד הוא ניצול שואה (מחנה בוכנוולד) מרומניה וכמוהו גם הקשר יהושע רנדל.

על ניצולי שואה נוספים שנפלו בעיראק אל מנשיה קיים מידע מועט ביותר עד אפסי. אחד מהם הוא דוד גוטמן מרומניה (או שמא מצ'כוסלובקיה) שעלה ארצה באפריל 1948.

error: Alert: Content selection is disabled!!