מלחמת השחרור קרבות כפר קרע, זרעין ועוד 2

עדותו של עמיצור כהן

דבריו כאן של עמיצור כהן הם חלק מעדות רחבת-יריעה אודות ארועים אלה ורבים נוספים במלחמת השחרור בהם לקח חלק ואשר רשמתי מפיו בסדרת פגישות ארוכה בביתו שבבנימינה בשנים 2012-13.

כהן היה מפקד כיתת מקלעים בפלוגה המסייעת (המ"פ יהודה גרף) של גדוד 31 ועל השתלשלות הארועים האומללה והטרגית בקרב על כפר קרע ביום 8 במאי 1948 הוא מספר: כוח של פלוגה בפיקוד אותו מ"פ יוצא הצבא הבריטי (חסר כל הכשרה קרבית) ומפקד הפעולה (אף הוא יוצא הצבא הבריטי) יצא מבעוד ערב לעין עירון ומשם במסע רגלי לכיוון כפר קרע. עם שחר הגיעו לכפר והתושבים פשוט "הרימו רגלים" וברחו. הפלוגה נכנסה לכפר מכיוון דרום דרום-מערב והגיעה עד למרכזו למרגלות הגבעה השלטת, שם קיבלו הוראה תמוהה לחלוטין לעצור. לדברי עמיצור, היו יכולים להשתלט ללא כל קושי על נקודות המפתח השולטות על הכפר ובעיקר בית הספר שעל ראש הגבעה, אבל פשוט ישבו ולא עשו דבר !

לאחר כשעתיים החלה להיפתח עליהם אש מגג אותו בית ספר. זו הייתה מחלקת תגבור של "צבא ההצלה" העירקי שהגיעה מאום אל פאחם ואשר עשתה שמות בחברה. לא רק שלא כבשו את הכפר אלא גם סבלו אבדות קשות וגם נסגרה בפניהם אפשרות הנסיגה. אפילו מים לשתות לא היו להם ! רק בחסות החשכה הצליחו לסגת בחזרה לעין עירון. עמיצור שאל את המ"מ חיים לוי מי נתן את ההוראה לעצור בתחתית הכפר אבל אף פעם לא קיבל תשובה. אפשר שלכישלון לכבוש את כפר קרע שבפתחו המערבי של הואדי, השלכות גורליות על עתידו של ציר ואדי ערה במלחמה בכלל ועד עצם היום הזה.

הערה:

עמיצור כהן שהכיר היטב את שמואל קרניאל (מוסר העדות הקודמת) אומר לי כי הלה היה אדם ישר ואמין מאד ועל כל מילה שהוא כותב בעדותו הוא "חותם" ללא היסוס.

שני המפקדים יוצאי הצבא הבריטי שעמיצור מלין עליהם בעדותו הם מפקד הפעולה דני דגן והמ"פ יוסף קמחי, שניהם מופיעים גם בעדותו של קרניאל ושניהם אכן יוצאי הצבא הבריטי.

error: Alert: Content selection is disabled!!