סטניסלבוב משפחת ליברמן 39א

                                 טרגדיה עצומת ממדים במשפחת ליברמן

ב 1935, לאחר עליית היטלר לשלטון בגרמניה וגלי ההדף של הארועים בארופה כולה, הלך פיליפ (פייבל) ליברמן עם תחושותיו וחזונו ואף שלא היה ציוני, רכש בפאתיה הדרומיים של נהריה מידי משפחות האפנדים הערבים נוצרים מביירות טואני וסורסוק את אחוזתם ואדמותיה שם. את שם האחוזה ומבנה המגורים המפואר שבמרכזה קרא פיליפ "עין שרה" ע"ש רעייתו המנוחה שרה/בבטה. ילדיו של פיליפ – הבת הבכורה ז'ני (זינטה) ילידת 1891, צילי (צציליה) ילידת 1892, בנו (בנימין/בנדיקט) יליד 1896 ונלי (אינלה) ילידת 1898 ובני משפחותיהם עלו בהדרגה לארץ ישראל.

הראשונים שעלו ארצה היו צילי ובעלה ד"ר הנריק קופפרמן וילדיהם ולאחר מכן עלו ד"ר (לכלכלה) בנו ליברמן עם אשתו אלה ובתם חנה וז'ני עם בעלה וילדיהם.

לבת הצעירה נלי ובעלה ד"ר עמנואל (מילק) שפרבר לא אצה הדרך לעזוב את פולין וכשנאלצו לעשות כן לאחר כניסת הרוסים בספטמבר 1939 זה כבר היה בדרך הקשה: הם ולידיהם נמלטו מסטניסלבוב בנסיעה מיוחדת שהיו צריכים לקנות בכסף רב אבל פיליפ, אבי המשפחה והפטריארך הגדול, נותר מאחור בחוסר כל וסופו שנספה בשואה. יחד עם פיליפ ליברמן נותרו מאחור גם נתן שפרבר אביו של עמנואל, אידה אחותו של פיליפ, מוריץ אחיו ופאני אשתו של מוריץ, כולם בני ביתו.

חשוב גם לציין שהנריק קופפרמן ומילק שפרבר היו לא רק גיסיו של בנו ליברמן, השלושה היו חברים קרובים עוד מתקופת לימודיהם בגמנסיה בסטניסלבוב וכך שלא מקרה הוא שברבות הימים הם גם נישאו לאחיותיו.

בשנים 1940-1947 התגוררו לסרוגין באחוזת "עין שרה" בנו ומשפחתו – אשתו אלה (אלי) ובתם חנה ואחותו הבכורה ז'ני מינך ומשפחתה – בעלה שהיה תעשיין טקסטיל אמיד מצ'כיה וילדיהם.

ב 27 בספטמבר 1943, נעלמו בנסיבות מדאיגות מבתיהם על הכרמל אלה אשתו של בנו וד"ר קופפרמן בעלה של צילי אחותו. חודשים שעננה כבדה ריחפה ממעל ורק ביום 11 בדצמבר 1943 אותרו גופות השניים במעבה יער כשהן ירויות והוברר שקופפרמן רצח את אלה ולאחר מכן התאבד.

להלן כתבה שהתפרסמה בעיתון "דבר" ביום 14 בדצמבר 1943 בנושא ושכותרתה "זוהו הגויות שנמצאו בואדי ראחה". צעיר מחיפה העוסק בציד יצא בשבת בבוקר לפעולה בהר הכרמל, ובואדי ראחה, בדרך בין אחוזת שמואל וכפר טירה, מצא באחד החריצים שני שלדי אדם. ליד השלדים נראו עוד בגדי גבר ושמלת אשה קרועים. הצעיר הודיע למשטרה ועם הבדיקה הראשונה נמצאו גם כמה לירות בבגדים. צלמו הכל והסרג'נט באום מהר הכרמל עם שוטרים וקצינים מהמחלקה לחקירת פשעים פתחו בחקירת המקרה. התברר שהאיש הוא ד"ר הנריק קופרמן והאשה אלה ליברמן. ד"ר קופרמן, כבן 50, עלה לארץ לפני כעשר שנים מגליציה, חתנו של ליברמן, בעל התעשיה הידוע לספירט בסטניסלבוב שבגליציה. ד"ר קופרמן היה רופא אולם בשנים הראשונות לשבתו בחיפה לא עבד במקצוע אלא עסק בעניני חותנו. בין השאר – ברכישת "עין שרה" ליד נהריה. היה גם שותף לבית החרושת "פיניציה" בתקופתו הראשונה. לפני שנים נפרד מאשתו, חזר לעסוק ברפואה וגר בביתו בהר הכרמל. עם תחילת המלחמה התנדב כרופא לשירות בצבא הבריטי אולם לפני שנה שוחרר. בנו הבכור חייל בצבא הבריטי, בתו נמצאת בחיפה. אלה ליברמן לבית ברכר היתה גיסתה של מרת קופרמן, אשת אחיה, שנפרדה מבעלה. בין ד"ר קופרמן ואלה ליברמן נקשרו קשרי ידידות, שלפי דברי מכריהם הורעו בזמן האחרון. ד"ר קופרמן העביר את ביתו ורכושו על שם אשתו שממנה נפרד וב 27 בספטמבר בא למרת ליברמן והודיע לה שקיבל עבודה מסויימת ויאלץ לעזוב את חיפה ולפני צאתו הוא מבקש לטייל עמה. יצאו לטיול ונעלמו עקבותיהם והיו סבורים שנסעו למקום מן המקומות. בשבת נמצאו השלדים בחריצי ואדי ראחה.

ב 1945 בנו נישא בשנית לקלרה לבית שכטר וחזר להתגורר ב"עין שרה". ב 1947 נולדה מנישואים אלה בתו רחל. ואולם, הארועים הקשים הללו הכריעו אותו בסופו של דבר, גם הידיעות שהגיעו מפולין לקראת סוף מלחמת העולם בדבר גורלו המר של אביו, תרמו את חלקן. ביום ה 30 בנובמבר 1950 קיפד בנו ליברמן את חייו שלו מתחת לגלגלי רכבת סמוך לביתו בחיפה.

מידע-נוסף2

סטניסלבוב משפחת ליברמן 39

פיליפ ליברמן וילדיו, 1928. כשנה לאחר מות אשתו,…

סטניסלבוב משפחת ליברמן 39א

                                 טרגדיה עצומת ממדים במשפחת ליברמן ב 1935,…