סטניסלבוב מש' בוכוולד 14א

משפחת בוכוולד בדלאטין

משפחתו של אברהם (אברום) בוכוולד, בן דודה של סבתי, הדסה קסוינר לבית בוכוולד. ראובן אביו של אברום הוא אח של הרש קופל, אביה של הדסה.

סבתא, אברום והמשפחות היו בקשר הדוק ביותר עד מותה בטרם עת של סבתא ב 1958. היא היתה קוראת לו בשם הולדתו האוסטרו-הונגרי, אדולף !

אברום יליד 1893,  נישא לצפורה לבית ליבליין, עלה ארצה ב 1924 (כשנה לפני סבא וסבתא) והיה בעל משק חקלאי בכפר גנים שבפאתי פתח תקוה, נפטר ב 1990. אברום הוא הניצול היחיד מקרב משפחתו הענפה כפי שיפורט להלן.

דלטין היא עיירה מקסימה בנפת נדבורנה, כ 40 ק"מ דרומית לסטניסלבוב, הממוקמת למרגלות הרי הקרפטים ובפתח הכניסה לעמק הנהר פרוט. ביקרתי במקום באביב 2012 במסגרת ביקורי המקיף בסטניסלבוב (איוואנו-פרנקיבסק) ועיירות גליציה המזרחית בכלל. בעיירה חיו כ 3000 יהודים ערב השואה, רובם ככולם נרצחו ביארמצ'ה הסמוכה.

האב, ראובן, יליד הכפר ברטקובצ'ה (כפר מוצאם של כל הבוכוולדים) שבפאתי סטניסלבוב, 1870. בעל משרפה ללבנים וזכיין לכריתת יערות. נספה ב 1942.

האם, ינטה, ילדת דלטין, 1872. נספתה ב 1943 לאחר שקודם לכן הצליחה לחמוק מרכבת שעשתה דרכה למחנות המוות !!

הבת לאה (ברטה), ילידת דלטין, 1898. נספתה עם בעלה אברהם חיים ביטמן וארבעת ילדיהם, משולם, ישראל, הינדה ויהודית.

הבן עמנואל, יליד דלטין, 1900. נספה עם אשתו שרה.

הבן אריה (לאון) לייב, יליד דלטין, 1902, רווק. נספה.

הבן דב (ברנרד), יליד דלטין, 1908, רווק. נספה.

הבת יונה (טוני) טונציה, ילידת דלטין, 1910. עברה להתגורר עם בעלה (שמו אינו ידוע) בעיירה בורשטין והיו "בעלי אחוזה" שם. נספתה עם בעלה ושלושת ילדיהם.

עקיבא בוכוולד, צעיר ילדיו של אברום, מספר כי לעמנואל אחיו של אביו היה "סרטיפיקט" לעליה ארצה (לא עניין של מה בכך ובטח ובטח שגם יקר כספית) אולם אביהם ראובן לא נתן לו לנסוע ואמר ש"מספיק שבן אחד שלו (אברום) עובד עם טוריה .... ". הדברים הללו מחזקים את הנאמר ע"י ישראל ביטמן בדף הקודם, לפיהם עיקשותו של האב מנעה בסופו של דבר הצלת לפחות שניים מילדיו ומשפחותיהם בשואה.

בסיורי בגליציה המזרחית (כיום אוקראינה) בשנת 2012, לא פסחתי כמובן על העיירה דלטין השוכנת בפתח עמק נהר הפרוט שבקרפטים.

מידע-נוסף2

סטניסלבוב מש' בוכוולד 14

ושוב, הטרגדיה של הנשארים מאחור: דלטין 1938, תצלום…

סטניסלבוב מש' בוכוולד 14א

משפחת בוכוולד בדלאטין משפחתו של אברהם (אברום) בוכוולד,…
error: Alert: Content selection is disabled!!