רובנה אברהם וויטיה רייז 2

על אברהם רייז וויטיה רייז לבית גוזיק בסדרת פגישות עם בתם צפורה (ציפי) דגן בתחילת שנת 2016

בביתה שבהוד השרון, הוא ביתם המקורי של הוריה (אז ברמתיים)

אברהם נולד בקורץ בשנת 1903. פסח אביו נפטר כשהיה ילד ושרה אמו והוא עברו לרובנה. שני אחים ואחות נוספים, בוגרים ממנו, נשארו בקורץ.

משחר נעוריו היה פעיל נלהב ב"שומר הצעיר" בעיר ועקב כך שעלה ארצה בגיל מאוחר (30), יחסית לפעילים בתנועה, ההסטוריה האישית שלו שזורה בחיי הקן בעיר בצורה מוחלטת. למרות שלא יצא להכשרה, רייז קיבל "סרטיפיקט" על חשבון המכסה של התנועה עקב פעילותו רבת השנים כאמור. לפני שעלה ארצה היה גם מגויס תקופה בצבא הפולני.

כשיצא לאור בשנות החמישים ספר הזיכרון לקהילת רובנה, באופן טבעי נבחר רייז לכתוב בו את הערך על "השומר הצעיר".

חודשים מספר לפני עלותו ארצה, נשא רייז לאשה את בחירת ליבו, בת רובנה, ויטיה לבית גוזיק (ילידת 1908). לאברהם אביה של ויטיה היה בית קולנוע בווליא ("אפולו") ומאפיה, הוא נפטר לפני השואה. האם, לובה, נספתה. לאחותה של ויטיה, חסיה (מקל), ולבעלה היה בית מרקחת בעיר. הם נספו כמו גם בתם, בן (נח) ברח לרוסיה בזמן המלחמה ולאחריה הגיע ארצה. כמו כן היו לויטיה ארבעה אחים, כולם הגרו לברזיל (סן פאולו) בין מלחמות העולם.

לאחר שדרכו רגליהם על אדמת ארץ ישראל קידם את פניהם נציג קיבוץ עין החורש אליו היו אברהם וויטיה אמורים להצטרף. מילותיו הראשונות של נציג הקיבוץ היו שאברהם יתן לו את חמש הלירות הארץ-ישראליות שאך עתה קיבל כדמי קליטה מנציג "הסוכנות". ציפי בתו של אברהם מספרת שאביה הנדהם סירב ובו ברגע נגמר הקשר שלו עם "השומר הצעיר" בארץ ! "אף שהיה מפ"מניק בעמקי נשמתו כל חייו" אומרת ציפי ואף ששילם על כך מחיר פוליטי, הוא לא שינה כהוא זה את נאמנותו האידיאולגית. שנים רבות היה פועל יום חקלאי במשקי הסביבה, בעיקר בפרדסי כפר מל"ל. לימים הוקצו מתוך אדמות כפר מל"ל, שטחים ל 50 משקי עזר לאותם פועלי יום במה שנקרא אז שכונת הפועלים א', לימים רמתיים. מי שהביא להקצאת האדמות הללו, אומרת ציפי, היה אברהם הרצפלד.

אברהם נפטר ב 1971, ויטיה ב 1984.

על משפחת רייז, שמוצאה כאמור מהעיירה קורץ, ניתן ללמוד פרטים נוספים מעדויותיו של אברהם באתר שמות קרבנות השואה של "יד ושם":

  • האם, שרה לבית סליטרמן, ילידת 1868, התגוררה ברובנה ברחוב דומברובסקה 29 ונספתה בשואה.
  • יעקב, אחיו של אברהם, יליד 1889, בעל בית חרושת לכסאות בקורץ, נספה בשואה יחד עם רבקה אשתו. לא צוין שהיו להם ילדים.
  • רחל אחותו של אברהם, ילידת 1899, נשאה לאהרן שוסטק ונולדו להם שני ילדים, הבת פסיה ילידת 1927 והבן יוסף יליד 1936. בשלב מסוים עברה המשפחה לרובנה שם ניהל האב בית חרושת למברשות. כולם נספו ברובנה.
  • על אח נוסף ששמו זייבל אין כל מידע ואפשר שהוא נפטר לפני השואה.
  • אברהם גם מסר פרטים אודות בת דודתו, גיסיה גיטלמן לבית לבוניץ, ילידת 1910, בתה של בתיה דודתו, שנספתה בקורץ עם בעלה משה (חייט) ובתם התינוקת הניה (ילידת 1940).

כמו כן, ראוי לציון התצלום (מס' 21) של הענף המשפחתי מקורץ בתעוד כאן, תצלום אשר ככל הנראה נשלח מרובנה לאברהם כמזכרת משפחתית לאחר עלותו ארצה.

error: Alert: Content selection is disabled!!