רובנה גמנסיה תרבות 6ב

תמונת סיום המחזור הראשון של הגמנסיה, שנת הלימודים 1927-28

 

התמונה היתה שייכת לתלמיד שמואל פרלמוטר, שני מימין בשורה האחורית. שני משמאל באותה שורה, אביו, שמשון פרלמוטר. שמואל עלה ארצה, למד בטכניון והיה מהנדס כימיה במפעלי ים המלח.

אודות המורים, מפי בן רובנה חיים גולן, בפגישות עימו בבית ההורים "אפעל" בשנת 2013.

 

יושבים בשורה החזיתית ומימין:

 

  1. המחנך האהוב אליעזר בוסליק, בן העיירה ברזנה, נספה בשואה.
  2. המורה יצחק ברקובסקי. הציוני הוותיק ואיש הרוח העברי הזה קיבל על עצמו את ניהול הגמנסיה לאחר הסיפוח הסובייטי של פולין ב 1939 ועקירתו של המנהל ד"ר רייס ןמשפחתו ללבוב. הגמנסיה אבדה כמובן מיד את כל סממניה העבריים והציוניים וברקובסקי נאלץ היה להיות עד להרס המפעל הציוני הגדול. היתה לו אשרת כניסה לארץ ישראל, אומר חיים גולן, אולם בנו חלה והנסיעה, שהיתה יכולה להציל את המשפחה ! בוטלה ברגע האחרון.
  3. מנחם גלרטר. יד ימינו של מנהל ה"גמנסיה" ד"ר רייס. מורה מוכשר, אדם נאור, נואם בחסד וציוני שרוף. בשל שליטתו המושלמת בפולנית שימש גם בתפקיד "סטרוסטה" – נציג הקהילה מול השלטונות הפולנים. עלה ארצה ב 1934 וכשרייס הגיע לביקור כאן באותה שנה, גלרטר התחנן לפניו שיעלה גם הוא אבל רייס אמר שאינו יכול כיוון ש"לא יפקיר את תלמידי הגמנסיה שלו ללא רועה" (ונספה בשואה כמובן). גלרטר חיזר נואשות אחר אחת מתלמידותיו אולם זו ראתה בו רק ידיד ולא נענתה לחיזוריו. לאחר עלייתו ארצה היה עובד "קרן היסוד" והתגורר בתל אביב, הוא נותר ערירי ונפטר ב 1985.
  4. המורה הרב-תחומי והמנהיג הציוני שמואל רוזנהק, עלה ארצה והתגורר בחיפה.
  5. המשורר שאול טשרניחובסקי. טשרניחובסקי גם היה נוכח באותו מעמד שנה לאחר מכן, בטקס סיום המחזור השני של הגמנסיה !
  6. מנהל הגימנסיה האגדי ד"ר יששכר רייס. כמו אנשי מפתח רבים בקהילה, נאלץ לעקור עם משפחתו ללבוב מיד עם הסיפוח הסובייטי של פולין בספטמבר 1939. גורלו של ד"ר נחרץ עם הכיבוש הגרמני של האזורים המסופחים הללו  ביוני 1941, הוא גווע בגטו בלבוב, אשתו ושני ילדיו נרצחו. על גורלו המר של ד"ר רייס ומשפחתו ניתן לקרוא בפרוט רב בספרו של מנחם גלרטר "הגמנסיה העברית תרבות ברובנה", עמ' 173-75.
  7. אשר וינשטיין, מורה ללטינית.
  8. משה קרשון, נציג ועד ההורים.
  9. פנחס פרלמוטר, איש המועצה הציבורית למען הגמנסיה.
  10. המורה יוסף קרשינסקי, נספה בשואה.

בשורה מעל, בין רוזנהק וטשרניחובסקי, המורה למתימטיקה ופיזיקה שמואל שטיף. איש ה"בונד" ויידישיסט מובהק. היה אנטי-תיזה למנחם גלרטר ושמואל רוזנהק. ניצל בשואה וחזר לרובנה לאחר המלחמה. מאחור, בפתח הדלת, יעקב בושל המורה לספורט.

 

התמונה מופיעה גם בספרו של מנחם גלרטר "הגמנסיה העברית תרבות ברובנה", ירושלים, 1973.

רשימת 16 התלמידים בוגרי המחזור הראשון כפי שהיא מופיעה בעמוד 65 בספר:

אשר אולבסקי, משה אלמן, נחום אלנטר, יחיאל ברבק, מרדכי בייגון, בנימין זלצבוך, זלמן יוז, חיים מוטורני, חיה מוסמן, ישעיהו נאמן, מלכה פיניאקר, נחמיה פרל, שמואל פרלמוטר (תעודת הגמר המקורית שלו כאן !), חיה רוטנברג, שמעון רוסי, אברהם שפירא.

מידע-נוסף2

רובנה גמנסיה תרבות 6

שאול טשרניחובסקי בגמנסיה, 13-15 במאי 1928. ארוע זה…

רובנה גמנסיה תרבות 6א

רובנה גמנסיה תרבות 6ב

תמונת סיום המחזור הראשון של הגמנסיה, שנת הלימודים…
error: Alert: Content selection is disabled!!