תחנת הבריחה בווינה פעילים וארועים מרכזיים 4א

אודות משה וייסזנד (גם ויסזנד)

יליד לודז', 1917, חבר תנועת "הנוער הציוני" בעיר, לחם בשורות הצבא הפולני, נלקח בשבי הגרמני ונמלט, שרד את גטו לודז' ואת אושוויץ. מפעילי "הבריחה" המרכזיים באוסטריה. בהנהגתו בנקודה באינסברוק, במבצעים נועזים, הוברחו פליטים אל מעבר לגבול האיטלקי. עלה ארצה באוגוסט 1948, נפטר ב 1983.

שותפו לדרך, אבא גפן, מרחיב אודות פעולותיו של וייסזנד בספרו "פורצי המחסומים". בסוף חודש ספטמבר 1945 עבר גפן מברטיסלבה לווינה ואל מרכז הבריחה בבית החולים רוטשילד בעיר. במהלך חודש אוקטובר הוא יצא את וינה עם קבוצה של 150 איש אשר שמה פעמיה ברכבת ללינץ, בדרכה גם התבקש מעבר בנקודת ביקורת רוסית, סיטואציה מעוררת חששות בכל רגע נתון. היעד הבא של הקבוצה היה מחנה הפליטים ולס, כ 25 ק"מ מלינץ, אשר שימש נקודת מעבר מרכזית בין וינה לזלצבורג. "שם קיבל אותנו בחור בשם משה וייסזנד" כותב גפן בספרו (בעמ' 24). "המחנה בוולס היה מלא מפה לפה .... לבאים היה רצון עז להישלח בהקדם ככל האפשר לזלצבורג, מזלצבורג לאינסברוק ומאינסברוק לאיטליה ולא"י .... אולם קיים גם תור, מי שהגיע ראשון עזב ראשון, היה זה אחד מחוקי הבריחה ולכן שהינו תקופת מה במחנה בוולס".

בחודש נובמבר, לאחר הגעתו מארץ ישראל של השליח ארתור בן נתן כדי לרכז את פעולות "הבריחה" באוסטריה, מונו גפן ווייסזנד לנהל את הנקודה באינסברוק.

טרגדיה פקדה את וייסזנד לאחר עלותו לארץ ישראל. במלחמת השחרור, ביום 20 בדצמבר 1948, נפל בקרב בחרבת סיקה שבשיפולי הר חברון, אחיו הצעיר חיים.

ספרו של וייסזנד "הרס ותקומה" יצא לאור ב 1970.

מידע-נוסף2

תחנת וינה פעילים וארועים מרכזיים 4

פעילים בתחנת הרכבת בווינה. שני משמאל משה וייסזנד…

תחנת הבריחה בווינה פעילים וארועים מרכזיים 4א

אודות משה וייסזנד (גם ויסזנד) יליד לודז', 1917,…