תחנת וינה אשר טרמון 8א

פעילי "הבריחה" במשרדי הארגון ברחוב פרנקגאסה מספר 2, תחילת 1946

ניתן להתרשם שהארוע הוא חגיגי - התקרובת על השולחן, הבגדים הנאים וכמעט כולם עם חיוך בפניהם.

למטה בחזית, סוניה יוסילביץ' (טור), ניצולה מליטא.

בשורה החזיתית מימין:

לוטננט צבא ארה"ב שלדון קפלן. "הצרפתי" (במדי קורפורל הצבא הבריטי). בחורה וינאית (שמה אינו זכור). איש הכוח המשוריין המלכותי של צבא בריטניה סרג'נט מרק ברסלאו. שרה ארנהלט מנהלת המטבח שפעל במקום. סטאפ-סרג'נט מודיען צבא בריטניה אשר טרמברג (טרמון). יורי ("איציק") ונגלישבסקי. בחורה ששמה לא זכור.

בשורה מעליה מימין:

אסתר מלאך (פרטיג) ניצולה מפולין. בולק וגרטה זנדברג ניצולים מלודז'. במרכז, בחולצה אפורה, הינדה מלאך (מלאכי), אחותה של אסתר. אחד לפני אחרון בשורה הוא מונייק מאיר ואחרון יוזק וייס.

בשורה העליונה מימין, גבוה מעל כולם, חנינא שרמן (מלאכי), בעלה של הינדה.

אודות אחדים מהמצולמים הזכורים לה ספרה סוניה טור: (אודותיה, ראו תעוד נפרד).

  1. אודות מרק ברסלאו האנגלי היא מספרת שנתייתם מאביו בגיל 14 ונאלץ לקיים את אמו ואחיו בתנאים קשים. בהיותו כה צעיר מצא את עצמו גם כגנב לעת מצוא. כישורי הרחוב שלו היו המפתח להצלחתו בניהול מבצעים שונים למען שארית הפליטה. "ידו היתה בכל" אומרת סוניה ולא היה תחליף לכושר ההמצאה והביצוע שלו. כשהגיע טרנספורט פליטים גדול בחורף הקשה של 1945-46 והיה צורך בכמות עצומה של שמיכות לאומללים, מרק מיד גנב אותן ממחסני הצבא. הוא עלה ארצה והיה נשוי למלכה (מיצי), חברת אצ"ל, אולם הוא לא התאקלם כאן ועזב לארה"ב. נולדו לו ולמלכה בת ובן.
  2. בין הניצולים פעילי הבריחה נוצרו קשרים אישיים רבים שחלקם גם הוביל לנישואים והקמת משפחות. שלמה ואסתר פאר, חנינא והינדה מלאכי, וילי ואסתר פרטיג, יוזק והלה וייס, שלדון קפלן האמריקאי והאני (חנה) מארץ ישראל ועוד ועוד.
  3. הפליטים הניצולים מלטביה שלמה ואסתר פאר, הכירו בסמוך לסיום המלחמה והיו הזוג היהודי הראשון להינשא בריגה לאחר המלחמה. בווינה היה שלמה, בעל כישרון טבעי במתמטיקה, למנהל החשבונות של "הבריחה". בארץ היה הצעיר המוכשר למהנדס בטכניון. (ראו גם תעוד נפרד אודותיהם כאן).
  4. הפליטים הניצולים מפולין חנינא והינדה מלאכי אתרו בווינה את הילדה פנינה שרמן, בת אחיו הבכור של חנינא, שנצלה ע"י משפחה פולנית לאחר שהוריה נרצחו וחייתה בימי המלחמה תחת השם מגדה קראסה. לחנינא והינדה גם נולד בן משל עצמם בווינה – אברי (אברהם). בארץ הקימו את ביתם בחדרה. (ראו גם תעוד נפרד אודותיהם כאן).
  5. בניגוד לחברה הקרוב אשר טרמון שמכתב הסרוב לו למתן "סרטיפיקט" (ע"י אליהו דובקין) מתועד כאן, סוניה טור דוקא קיבלה את ה"סרטיפיקט" שלה לעליה ארצה מדובקין. אשר, לשים דברים במקומם, היה נתין בריטי וסוניה ניצולת שואה.
מידע-נוסף2

תחנת וינה אשר טרמון 8

ראו מקרא התמונה המצורף.

תחנת וינה אשר טרמון 8א

פעילי "הבריחה" במשרדי הארגון ברחוב פרנקגאסה מספר 2,…
error: Alert: Content selection is disabled!!